Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Big Island- folytatás

2017. február 24. - Vadrozsa

A kalandok folytatodnak.

Hiloban a “Pagoda Hilo Bay Hotelben” laktunk, csodas banyan fak szegelyezte ut vezetett oda.

20170221_113947_1.jpg

A szobaban szines fuldugok voltak kikeszitve, jopofa szoveggel:
Puerto Rico nemzeti allata, a coqui beka valahogy idevandorolt Hawaiira es itt uj hazara lelt. Hangja olyan mint egy egzotikus ejszakai madare aki egesz ejjel ket szolamban trillazik. Van akit zavar a hangos enekles, ezert elore elnezest kernek es hasznaljuk a fuldugokat.

Megmondom oszinten, nekem szuksegem volt rajuk. Hallgassatok:

 

Hilo a legnagyobb telepules a szigeten, nepessege meghaladja a 43.000 fot. A Hilo obol partjan es ket hatalmas pajzs vulkan, a Mauna Kea es Mauna Loa kozott fekszik. Nem sokat maszkaltunk a varosban, a postan voltunk es a kornyeken koszaltunk kicsit, es az volt a benyomasunk, hogy valamikor viragkorat elte, de most mintha lepusztuloban lenne. Ez egyebkent szinte az osszes varoskara igaz, ahol jartunk eddig, szinte alig latni fejlesztest, utjavitasokat, epitkezeseket, felujitasokat. Ugy ereztuk, a valamikori csillogo Hawaii fenye, mara elegge megkopott es nem fektetnek penzt a fenyezesebe.

A varostol nem messze lathato a Szivarvany vizeses (Rainbow vagy hawaii nyelven Waiānuenue Falls). A Wailuku folyo egy suru novenyzettel korulvett, turkiz szinu medencebe omlik ala, egy 24 m magas, es kozel 30 m atmeruju zuhatagot alkotva. A vizeses ingyen latogathato, erdemes a kornyeken levo parkban is setalni egyet a csodalatos banyan fak kozott.

Mauna Kea havas csucsa jol lathato Hilobol, ez a sziget legmagasabb csucsa. Tengerszint feletti magassaga 4207 m, viszont nagyobb resze az ocean alatt van. Teljes egeszeben tobb mint 10.000 m magas, mint emlitettem lekorozi a Mount Everestet.
A Mauna Kea korulbelul egy millio eves, es mivel utolso kitorese tobb mint 4000 evvel ezelottre teheto, jelenleg szunnyado vulkankent tartjak szamon.

maunaloaflows2002.jpg

A Mauna Loa egy mai napig aktiv pajzsvulkan. 4170 meteres magassagaval a sziget masodik legmagasabb vulkani kupja, egyeb mereteivel pedig a kivivta a Fold legnagyobb vulkanja cimet: 96 km hosszu, 48 km szeles, terfogata pedig 75.000 m3.  A helyiek “Hosszu Hegynek” nevezik (Long Mountain).
1843 ota 33-szor tort ki, melyek soran tizszer annyi lava omlott ki belole, mint a Kilauea vulkan Pu`u`O`o csucsabol, tobb mint 800 km2 letarolva. Bal oldali kepen lathato mekkora reszet ontotte el a szigetnek.

Az 1926-os es 1950-es kitoresei falvakat es varosokat pusztitottak el. Legutobbi kitorese ota (1984. marcius 24 - aprilis 15) csendben van.

Kovetkezo nap bekanyarodtunk a Mauna Loa fele vezeto utra. Hosszu, kanyargos, nehol rossz minosegu, viszont nagyon szep fakkal ovezett uton haladtunk egy ideig kocsival a csucs fele, aztan a parkoloban tajekozodtunk a turautvonalakat illetoen. Nem terveztunk hosszabb gyaloglast, csupan masfel-ket oracskat setaltunk a kopar lejtokon. A csucs meg nagyon messze, latni sem lehet. Itt van a 3 napos tura, az vezet a csucsra.

Tovabb autozva deli iranyba, lassan elhagytuk a Vulkani parkot. Osszesegeben nagyon szep es elmenydus volt az elmult harom nap. Elegedettek voltunk a latottakkal, magunkkal, a szolgaltatasokkal.
Azt allapitottuk meg, hogy a nemzeti parkok az egesz orszagban nagyon profi modon mukodnek. Mindennel felszereltek, a Latogato Kozpontokban (Visitor Center) elegendo szemelyzet es informacio all a turistak rendelkezesere. Sajat honlapjuk van, amit folyamatosan frissitenek, ez nagyban megkonnyiti a felkeszulest.
A magyar szakemberek peldat vehetnenek az itteni szervezesrol, informacio-megosztasrol, marketingrol.

Rendkivul megnyugtato es pozitiv, hogy a helyiek minden megnyilvanulasa, fantasztikus termeszet-szeretetrol es tiszteletrol arulkodik.

A deli partszakasz egyik hires latnivaloja a Punalu'u Beach (mas neven Black Sand Beach), Pahala es Na'alehu kozott. Kulonlegesseget fekete homokja adja, mely a bazaltos lava aprora tort formaja. Lattunk mar egy hasonlot, de ez sokkal szebb volt. Csillogott a napfenyben a partmenti foveny, nem messze a palmafak arnyekaban egy szep kis toban kacsak uszkaltak a vizililiomok kozott, es ha ez nem lenne eleg a part az orias zold teknocok kedvenc piheno es tojas lerako helye.
Elindultam a kameraval, hogy megkeressem oket. Sok furdozo volt a parton, de szerencsere elkeritettek egy reszt, ahol a teknocok zavartalanul ugykodhetnek. Amint odaertem, egyik bameszkodo no rogton elmeselte, hogy a teknos par perccel ezelott rakta le es takarta be tojasait. Most mar az ocean fele vette utjat, de lassan haladt ugy latszik kimerult. Egy masiknak latszott a pancelja a vizben, de nem lehetett tudni kifele vagy befele igyekszik, mert amig ott voltunk nem nagyon mozdult.
Egyik legritkabb tengeri teknos a Csendes-oceanban, ezert a veszelyeztetett fajok koze soroltak. A kutatok becslese szerint kevesebb mint 80 nosteny el a Hawaii-szigeteken, ezekbol 67 a Nagy Szigeten feszkel.

A vilagon csupan negy zold homokos tengerpart van, ezek kozul egyik itt Hawaii, Nagy Szigeten talalhato. Az obol, a tobb mint 49.000 eves Pu'u Mahana vulkani kup erodalodasa soran keletkezett, a Mauna Loa delnyugati lejtoin. A vulkankitoresek alkalmaval tobb tonna asvanyi anyag kerult a felszinre, beleertve a rengeteg olivint is, amely nevet olajzold szinerol kapta. A partot szinte teljes egeszeben apro olivine kristalyos homok boritja, igy elenk zold szinben pompazik.
Ahhoz, hogy az ember elerje a strandot (Green Sand Beach, hawaii nyelven: Papakōlea Beach vagy Mahana Beach) eleg sokat kell utazni. Kocsival le kell hajtani a sziget legdelebbi pontjaig (South Point, a 11-es uton a 69. es 70.-ik merfoldkovek kozott lesz a letero, onnan szuk, szinte egysavos ut vezet tovabb), aztan onnan veszi kezdetet az igazi kaland.
Aki gyalog vallakozik a feladatra keszuljon fel egy 5 km hosszu turara a szeles dimbes-dombos tengerparti zold mezokon. Sajat kocsival nem ajanlatos bemenni mert az elso buckan fennakadnank.
Egy ugyes helyi vallalkozo negykerekmeghajtasu terepjarokkal viszi-hozza a turistakat,  ha jol emlekszem fejenkent 15 dollarert.
Mivel mar alkonyodott, nem mertuk bevallalni a hosszu gyalogturat, igy befizettunk. Nem bantunk meg, egy szolgaltatas alatt ket fantasztikus elmennyel lettunk gazdagabbak: naplemente a zold homokos strandon es 40 perc off road eleterzes. Eletemben meg nem volt reszem ilyen turaban, az auto platojara pakoltak bennunket, legalabb 8-9-en voltunk, kozepen egy rogzitett asztal, ketoldalt egy-egy paddal. Kapaszkodni az asztal lababa vagy peremebe lehetett, az ujjaim valosaggal fajtak mire odaertunk. Hiaba fogod az asztalt, annyira dobal a kocsi, hogy teljes erodre szukseg van, hogy ne zuhanj a melleted ulore, vagy ne verd be a terded, hatad…stb. Egy-egy melyebb kereknyomban szinte eltunt az auto, a hajam a fuvet surolta, de mindez csak egyik oldalon, a velunk szembe ulok az egbe repultek. A gepet a labam koze szoritottam, mert mindket kezzel kapaszkodni kellett. Fenykepezesre, videozasra gondolni sem lehetett, pedig jo lett volna megorokiteni. A sziklas, kanyargos tereptol osszerazva ertunk az emlitett partszakaszra ahol mar lemenoben volt a nap. Fentrol zoldes arnyalata volt a homoknak de a nap mar nem sutott be. Leereszkedtunk az obol aljara es korbe jartuk a csodas katlant, aztan fentrol fenykepeztuk a zold duneket amelyeket lassan aranysargara szineztek a lemeno nap sugarai.

Miutan megkerultuk a sziget deli csucsat, a nyugati oldalon felautoztunk Konaig. Az lett a bazisunk, onnan indultunk naponta csillagturazni. Kailua-Kona majdnem Hilo magassagaban, innen repultunk vissza Japanba.
A reptertol nem messze, a James Green Corner Hale-ban szalltunk meg, Booking.com-on foglaltam. Nem ajanlom senkinek! (A bejegyzes vegen a kepek kozott van a haz, ott leirtam miert nem).

A kovetkezo napokat lazabbra vettuk, szuksegunk volt egy kis pihenesre is. A sziget nyugati partvonala eleg kopar, a lavamezoket megszakitja egy-egy mestersegesen kiepitett, palmafakkal, viragokkal diszitett szalloda vagy nyaralo komplexum bejarata. Vizpartjai inkabb sziklasak, az egyeduli homokos part a Hapuna Beach. Eddig sehol nem kellett strandbelepot fizetni, itt 5 dollart kertek.
A Maona Kea vulkan naphosszat vegigkisert bennunket, rank koszont az autopalyan, a bevasarlo kozpontok tetejerol, a legkulonbozobb fenyekben pompazva.

Amikor a vulkani parkban turaztunk megismertunk egy kedves magyar csaladot, akik Amerikaban elnek. Veluk itt is osszefutottunk, aztan egyutt mentunk megnezni a sziget eszaki reszen levo Waipi'o-volgyet.
Hawaii neve: Gorbe viz, de nevezik meg Kiralyok Volgyenek is, mivel ez volt az allando tartozkodasi helye szamos korai hawaii kiralynak. A helyiek szemeben szent hely, ami egykor  fovaros, gazdasagi es politikai kozpont, valamint temetkezesi hely volt, szamos templommal.
Meredek falai 600-700 meter magasra nyulnak, oldalukon tobb szaz vizesessel, melyek kozul leghiresebb a Hi'ilawe. A Waipi'o folyo altal melyitett volgy a Kohala-hegyseg het volgyenek legnagyobbika.
Becslesek szerint, James Cook erkezese elott mintegy 5000-7000 ember lakta a volgyet, majd kesobb a kinai bevandorlok koltoztek ide. 1946-ban egy brutalis cunami az egesz volgyet letarolta, es mivel a volgy a tengerszinttol 600 meterrel melyebben van, az elkovetkezo ket evtizedben tobbszor is elarasztotta a viz. Emiatt mara csupan nehany lakoja maradt, korulbelul 25 csaladi gazdasag mukodik, nagyreszt tarot termesztenek.

Amerika legmeredekebb utja vezet a volgybe, 900 meteren 244 metert lejt, atlagosan 25%-os a dolesi szog. Dus novenyzet, mohas erdo, viragok, vizesesek kisertek utunkat. A parthoz kozeledve bekesen legeleszo vadlovakkal baratkoztunk. Az arnyas fak alatt osi kiralyok temetkezo helye. A vulkani tormelekes parton tobb szorfos probalkozott a meretes hullamok meglovaglasaval. Innen is indulnak kulonbozo turautvonalak, sot ha nem magas a vizallas, a parti sziklakon el lehet jutni meg tobb vizeseshez.

Visszauton megalltunk Honokaa tortenelmi varoskaban. Viragkorat 1873 es 1994 kozott elte, amikor gazdasaganak alapjat a cukor termeles jelentette ( Hamakua Sugar Company).
Jelenleg ananaszt, kavet, papayat, makadamia diot es tea termesztenek, valamint a turizmusbol probalnak megelni. A foutca tele van ajandek es kezmuves boltokkal, kavezokkal, ettermekkel. A szinhazat 1930-ban epitettek, 1993 ota zenei fesztivalokat tartanak benne (Hāmākua Music Festival).

Utolso napon mar csak a kornyeken setaltunk, ittunk meg egy finom Kona kavet, aztan del korul indultunk a repterre. Nehez szivvel hagytam ott a szigetet, mert csodas elmenyeket nyujtott es tudom, hogy meg ezernyi latnivalo es program van, talan egy ev sem lenne eleg hozza.

Hawaiion altalaban nem a tipikus repter fogad, hanem szinte teljesen nyitott, csak kordonnal van korulveve. Tehat ahogy kiszallsz a repulobol mar megcsap a forro, paras levego, tele tenger es viragillattal. Ha eddig nem, szerintem ez rogton atallitja az agyad “vakacio” uzemmodra.

Meg egy kis adalek a hawaii kisszotarba:  Mahalo = Koszonom 

Mahalo Hawaii!

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr1512286465

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása