Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Los Angeles

2017. október 11. - Vadrozsa

Amerikai korutunk utolso negy napjat az “Angyalok varosa”-ban toltottuk.

Ez az elnevezes valoszinuleg a telepules eredeti nevebol alakult ki: El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles del Río de Porciúncula, magyarul: „A mi úrnőnknek, az Angyalok királynőjének faluja a Porciúncula folyón”.
A spanyolok eloszor 1542-ben erkeztek a teruletre Juan Cabrillo vezetesevel, 1781 szeptembereben telepulest alapitottak. 1847-ben a a jenkik megszereztek a hatalmat a kornyek felett, es az aranylaz idejen ezrevel todultak oda. Kalifornia 1850-ben csatlakozott az Egyesult Allamokhoz, Los Angeles varosat is hivatalosan akkor alapitottak, mindosszes  1610 lakossal. Ma a varos teljes terulete 1290,6 km², szamos kisebb telepulest magaba olvasztott, nepessege csaknem 4 millio fo.
A bevandorloknak koszonhetoen hozzavetolegesen 140 nemzet lakosai elnek itt, es osszesen legalabb 224 kulonbozo nyelvet beszelnek.
A kornyek gazdasaganak huzoagazatai a mezogazdasag, olaj- es repulogepipar, a kereskedelem, a szorakoztato ipar es a media valamint a turizmus. 
A tomegkozlekedest buszokkal, ket metrovonallal es magasvasutakkal oldottak meg. A  legfobb kozlekedesi eszkozuk megis az auto, magas szamuk miatt a varos jelentos legszennyezettsegtol szenved, ez gyakran okoz szmogot.
A mediterran eghajlatnak koszonhetoen a Csendes-ocean partvonalan szamos udulohely, strand, szalloda es nyaralo epult. Malibu, Santa Monica, Long Beach, Laguna Beach, Marina Del Rey es Palos Verde elegans uduloteruleteivel varja a helyieket, ahol a tengert es a napsutest elvezhetik.

Los Angeles filmgyar es alomgyar egyszerre. Itt mindenki szinesz, producer, forgatokonyviro, rendezo akar lenni. Nemelyik probalkozo elmult hetveneves, de meg nem adta fel az almat, meg mindig remenykedik, hogy egyszer megcsinalhatja a szerencsejet.
Mindenki szepnek, egeszsegesnek, gazdagnak, kreativnak akar latszani, ezt tartjak sikeruk kulcsanak. A szepsegipar viragzik, szilikonmellek domborodnak, botoxozott arcok feszulnek, napbarnitott karcsu labakon jaro szokesegek libbennek elo a hatalmas, hofeher limuzinok melyerol.

En mindenek elott Hollywoodra voltam kivancsi, tehat ezzel kezdtuk.
Leghiresebb setanya a Hollywood Boulevard, egyenesen odahajtottunk, de meg negyedoranyi korozes utan sem tudtunk megallni sehol. Egyszeruen nem lehet parkolohelyet talalni vagy csak nagyon draga parkolohazakba beallni. Vegul elfogyott a turelmem, kiszalltam, a ferjem elvitte a kocsit egy tavolabbi utcaba, ahol latott parkolohelyet.
A Hollywood Boulevard legfontosabb latnivaloi: Walk of Fame, a Dolby Theatre, Grauman's Chinese Theatre (TCL Chinese Theatre Imax), Madame Tussauds Hollywood, El Capitan Theatre, Hollywood Museum, Guinness World Records Museum. A Hollywood & Highland nevu komplexumban tobb mint 70 uzlet, tobb mint 25 etkezde, valamint tekepalya es ejszakai klub talalhato.

A Walk of Fame 2 km-en keresztul tobb mint 2600 csillagot sorakoztat fel, egymastol 1.8 m tavolsagra, a Hollywood Boulevard egy hosszu szakaszan, valamint a szomszedos Vine Street egy reszen. A muemlekek, otagu korall-rozsaszin csillagok sargarezbol, egy-egy szurke jarolapba ontve, rajta a muvesz neve alatta pedig a szimbolum, amely a muveszeti agra utal, amelyben az illeto elismerest/halhatatlansagot nyert.
A hiressegeket ot kategoriaba soroltak: filmmuveszet, televizio, zene, radio es szinhaz, utobbi csak 1984 ota lett hozzaadva. Vannak akik ket kategoriaban is csillagot kaptak, 33 muvesz pedig 3 kategoriban is, tehat egy szemelynek 3 csillagja van, mint pl.  Bing Crosby, Frank Sinatra, Dean Martin, Dinah Shore, Gale Storm, Danny Kaye.

Itthon elkepzeltem milyen lehet majd ott setalni ahol napjaink sztarjai is jarnak-kelnek, lehet pont osszefutunk valakivel. Izgalmasnak tunt.
Ezzel szemben a valosag nagyon hervaszto volt. Eloszor nem akartam hinni a szememnek,  nem igaz, hogy Hollywoodban vagyok. A kornyek lepusztult es koszos. Hajlektalanok lezengenek, keregetnek, fekszenek az utcan. Igen, a Walk of Fame csillagain fekszenek. Olyan is volt, hogy szoltam neki huzza ossze magat, mert le szeretnem fenykepezni az adott csillagot (a koszos laba nelkul). Valamit dunnyogott es mintha penzert nyujtotta volna a kezet. Hugyszag volt, a csillagot nemreg lepisaltak…
Olcso, gagyi boltok tomkelege hivogatja a turistakat, ahol az Oscar szobortol a Marilyn Monroe es James Dean emlektargyakig minden kapni
A hollywood-i csillogasnak most nyoma sem volt.

Grauman’s Chinese Theatre elott, megnyitasa ota gyulnek a betonba foglalt kez- es lablenyomatok neves muveszektol. A ma elo hiressegek mellett, lathatjuk Clark Gable, Judy Garland, Rita Hayworth, John Wayne vagy Paul Newman kezjelet is.
Elso nap amikor meg szerettuk volna nezni, zarva volt, mert pont aznap tenyerelt a friss betonba Ridley Scott, az Alien rendezoje. Kisebb tomeg gyult ossze a szinhaz elott, mindenki latni akarta oket. Jelen volt a felesege, Giannina Facio, es Harrison Ford is.

Masnap visszamentunk, hogy vegre megnezzuk a tenyerlenyomatokat, kerdeztem hol van a tegnapi, a Ridley Scotte, azt mondtak, kell meg par nap mire kiszarad, aztan elhelyezik a tobbi melle.

Dolby Theater, azaz a Dolby Szinhaz, jelenleg az Oscar-galak helyszine. 2002 ota rendezik itt a dijatadast, de csak 2012 ota ez a neve, elotte Kodak volt. 3400 fo befogadasara alkalmas. Oszlopjaira felvestek az osszes Oscar dijas filmet 1927 ota, es elore az eveket egeszen 2075-ig.
Setalgattunk az eloterben, fenykepezkedtem a lepcson, ahol a sztarok felvonulnak.

Azt olvastam, hogy a Rodeo Drive a legdragabb utca. Elegans uzletek sorakoznak, amelyek a divatvilag legujabb, es legdragabb ruhait, ekszereit kinaljak, de nehogy azt higgyetek, hogy az atlag halando mint mi, akar betekintest is nyerhet egy ilyen boltba. Zarva vannak az ajtok, vasarlasi szandekkal be kell jelentkezni elore.
Emlekeztek a „Micsoda no” cimu filmre? Nekem egybol ez ugrott be. Julia Roberts alakitotta az oromlanyt, aki megprobalt itt vasarolni, de oltozeke miatt kineztek, nem szolgaltak ki. Hasonloan mukodnek a valosagban is a boltok.
A Bijan oltonybolt elott masfel millio dollaros sarga Bugatti Veyron parkolt. Probaltunk belesni az ablakon hatha megpillantjuk a tulajdonosat, de nem jartunk sikerrel.
A Bijan a vilag legdragabb ferfiruhauzlete, ahol egy-egy oltony nagyjabol 50 ezer dollarba, vagyis tobb mint tizmillio forintba kerul.
A Teheranban szuletett tervezo, Pakzad Bijan (1940 - 2011), sajat bevallasa szerint 36 allamfot oltoztetett. A kirakatban ott vannak leghiresebb vasarloi nevei, fenykepei.
Az 1976-ban nyilt luxus-boltban olyan kulonlegessegeket is talalhatunk, mint vikunyaszorbol keszult kabatot 15.000 dollarert (3.2 millio forint), csincsilla agytakarot 120.000 dollarert (25.5 millio forint), de egy par zoknit sem kapunk 10.000 forintnal olcsobban. 

A gazdagok lakohelye a Beverly Hills, avagy a Golden Triangle (Aranyharomszog), ahogy a helyiek emlegetik. A korzetet delrol a Wilshire Boulevard, nyugatrol a Santa Monica Boulevard, keletrol pedig a Roxford Drive hatarolja. A legkulonfelebb luxusvillak es palotak bujnak meg a magas keritesek mogott. Tobb helyen is arulnak a turistaknak olyan terkepeket, ami a sztarok hazait mutatja. Meregdragan adjak, kihagytuk.
Autozgattunk kicsit, egyik utcan fel, masikon le, de nem lattunk senkit. A keritesek tul magasak, a novenyzet tul suru, nem enged betekintest a felso tizezer vilagba. Pedig meguzentem Jack Nicholsonnak, hogy jovok :)
Furcsa erzes volt, ahogy belegondoltunk, hogy az osszes hollywood-i hiresseg is ugyanezeket az utakat jarja es talan pont ott vannak egy mellettunk elsuhano kocsiban.

Fantasztikus elmeny autokazni a Mulholland Drive-on vagy a Sunset Boulevard-on. Utobbi az  elegans ettermek, szallodak, ejszakai klubok es barok lelohelye.
A Mulholland Drive Los Angeles egyik legszebb panoramautja, a Santa Monica- hegyseg gerincen vegighalado utrol csodas kilatas nyilik a varosra.

A varos leghiresebb szimboluma a HOLLYWOOD felirat, a Mount Lee oldalaban, mintegy 500 meteres magassagban. Az eredeti felirat, HOLLYWOODLAND egy helyi ingatlanfejleszto ceg reklamja volt 1923-1949 kozott. A Hollywood Kereskedelmi Kamara eltavolittatta a "LAND" vegzodest, de felujitasa elmaradt. Az utana eltelt tobb mint fel evszazad alatt a betuk nagymertekben karosodtak. 1978-ban hoztak rendbe, Hugh Hefner kozremukodesevel, aki a tamogatokrol is gondoskodott. Azota a 13 meter magas es 107 meter hosszu Hollywood felirat buszken tekint le mozivarosra. Sokan zarandokolnak a betukhoz, de egesz kozel nem lehet menni, keritessel vettek korbe. A varosbol is csak nehany helyrol lehet teljes egeszeben latni es fenykepezni. Magyarul a szo jelentese: magyalfa.

A Griffith Parkbol eleg jo a ralatas, es innen indulnak kulonbozo turautvonalak a betukhoz. Egyik delutan felautoztunk mi is, de inkabb a muzeum vonzott, valamint remek kilatas nyilt a naplementere es a varosra. A letuno nap halovany fenyeben, azon gondolkodtam, hogy Los Angeles tokeletes a filmekben, de kozel sem olyan izgalmas turistakent. Legnagyobb problemanak a koszt, a rengeteg hajlektalant es a parkolast lattam, ami mind-mind orvosolhato lenne, hogy a messzirol jott turista kepzeletbeli alomvarosa, ne okozzon ekkora csalodast.

Masnap elkocsikaztunk Amerika Velencejebe (Venice). A bohem szellemisegerol hires tengerparti udulohely legfeljebb kanalisai miatt hasonlithato az olasz Velencehez. Eleganciaban, elokelosegben es epiteszetben messze alulmarad.
1905-ben alapitotta Abbot Kinney milliomos, tengerparti udulovaroskent. 1926-ig onallo varos volt, akkor csatoltak Los Angeleshez.
Az ’50-es, ’60-as evekben a Beat nemzedek kozpontjava valt.
Venice Beach ma a 4 km hosszu szines, vibralo tengerparti setanyaval (Boardwalk) es sportpalyaival vonzza a turistakat.
A palmafakkal szegelyezett setalout egyedulallo jelenseg. Az ajandekboltok, tetovalo szalonok, muveszeti boltok, galeriak, bufek, kavezok mellett, onjelolt eloadomuveszek, misztikusok, kepzomuveszek, festok, zeneszek, mutatvanyosok, es kereskedok sorakoznak fel. Nagy reszuk igazi elvont figura, hippik, drogosok, hajlektalanok. Fustfelhobe burkolozva, bodultan alkotnak vagy epp eloadnak, esetleg a portekajukat kinaljak. Onerzetuk az egekben, fenykepezni nem lehet oket csak ha fizetunk. Szoval ez nem ingyencirkusz, keremszepen.
Probaltam nehany kepet loni es videozni amikor nem figyeltek.
Setalgattunk fel-ala, megcsodaltuk a szabadteri konditerem izompacsirtait, akik a nezok kedveert is bemutattak nehany igazan nehez feladatot.
Azt olvastam, hogy annak idejen Arnold Schwarzenegger is itt edzett, innen indult body-building versenyeken. Venice Beach egyik beceneve Muscle Beach (izom strand), versenyei es kigyurt sportoloi miatt.
Vannak meg tenisz es squash palyak, valamint kosarlabda- es focipalyak is.

Innen az alig par km-re arrebb levo Santa Monica fele vettuk az iranyt. Annak idejen ezen a tengerparton forgattak a Baywatch sorozatot. A Santa Monica Molon talalhato a Chicagobol indulo 66-os ut vegallomasa.
Sajnos az ocean furdesre alkalmatlan, a bakteriumok magas szama miatt, 2016-17-ben a Santa Monica Beach hatodikkent felkerult a 10 legszennyezettebb strand listajara. A Heal the Bay nevu kornyezetvedelmi szervezet, megvizsgalja a kaliforniai partvidek osszes strandjat es harom jelentesi idoszakban A, B, C, D es F betukkel jeloli a 416 strand vizminoseget, valamint elkesziti a legszennyezettebb strandok tizes listajat.

Utolso nap mar nem volt kedvunk a zsuffolt autopalyan ujra bearaszolgatni a varosba, igy a modern belvaros kimaradt.
Helyette kimentunk a Laguna Beachre kicsit napozni, lubickolni. Eddig meg nem volt alkalmunk/idonk furdeni, legalabb utolso nap pancsoljunk egyet a Csendes Ocean habjaiban.

Egy honapos amerikai utunk soran felejthetetlen elmenyekkel gazdagodtunk. Ha visszagondolok, nem a nagyvarosok jutnak eszembe, hanem a termeszet szepsegei: a kulonleges, szines hegyvonulatok, a parton jatszadozo fokak, a folyamatosan mosakodo vidrak, a kismacik a bozotban, a kondorkeselyu akivel farkasszemet neztem, megsem sikerult lencsevegre kapni…

Amikor terveztuk az utat, azt mondtam magamnak: mindent meg akarok nezni, ami erdekel mert csak egyszer megyunk Amerikaba. Ezt most visszavonnam, sok csodat tartogat meg az orszag, erdemes lenne visszamenni valamikor…

 

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr9812949983

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása