Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Szemetgyujtes Japanban

2018. szeptember 10. - Vadrozsa

Valoszinu, hogy nem mindenkit erdekel az alabbi poszt, azert irok rola, mert kettos erzest valtott ki belolem: egyik resze kovetendo pelda, masik szerintem tulzasba vitt dolog, ezert szamomra negativum.

A turistak egyik nagy problemaja Japanban, az, hogy hova dobjak a szemetet. Az utcakon nincsenek kukak, orakig cipelheted magaddal a szemetedet, mert nem nagyon tudod hova kidobni.

Japanban ugyanis mochikaeri van, vagyis mindenki hazaviszi a szemetet. Ezt a kifejezest hasznaljak arra is amikor elviszed az etterembol a kajat, vagy kavezobol a kavet, tehat nem ott eszed/iszod meg, angolul a “take away” a megfeleloje.

Az italautomatak mellett lehet latni kisebb kukakat, de ugy vannak kialakitva, hogy csak a kis flakonok fernek bele, tehat olyan amit az automatabol vettel es nem is illik masfajta szemetet odadobni. Az ejjel-nappali boltok elotti kukakra ki van irva, hogy “Kerunk, az otthoni szemeted ne dobd ide!”
Szoval keves megoldas kinalkozik a szemettol valo megszabadulashoz. A japanok ezen nem stresszelnek, nemes egyszeruseggel taskajukba teszik a szemetet es otthon kidobjak, termeszetesen a szelektiv gyujtok egyikebe.

Ugy gondolom emiatt ilyen tiszta az orszag, a lakoi kornyezettudatosan elnek es ezt magas szinten kozvetitik, tanitjak. Felelosnek erzik magukat a kornyezetuk hosszu tavu megovasaert es nagyon komolyan veszik az ehhez kapcsolodo programokat, celkituzeseket.

Yokohamaban, ahol elunk egy nagyon figyelemre melto tervet dolgoztak ki ezzel kapcsolatban, ami nemcsak a szelektiv szemetgyujtesre es ujrahasznositasra vonatkozik, hanem a szemetmennyiseg csokkentesere iranyulo modszerekre, erofeszitesekre is nagy hangsulyt fektet.

26fair15.jpgA 2011-ben indult program neve “The Yokohama 3R Dream Plan”, amit a varos eroforras es hulladek ujrahasznositasi irodaja felugyel (City of Yokohama Resources & Waste Recycling Bureau).
A 3 lepcsos terv elso szakasza 2010-2014 kozott volt, a masodik, 2017-ig tartott, az utolso pedig 2025-ig hatarozza meg a feladatokat es vetiti elore mennyivel kevesebb szen-dioxid es metan kerul a levegobe a hulladeklerakokbol, ha csokken a hulladek mennyisege.
A neveben a 3R jelentese: Reduce, Reuse, Recycle (csokkentes, ujrahasznalat, ujrahasznositas), es kicsit visszakanyarodva a kabalakhoz, ennek a kezdemenyzesnek is van, megpedig az Io nevu kiskutya. A lakaskulcsomon is o figyel :)

Amikor bekoltoztunk, egy csomo leirast kaptunk a lakokozossegtol a hazszabalyzatrol, szemet gyujtesrol, …stb. Meg az is meg van hatarozva, hogy melyik napon, milyen szemetet lehet levinni es hany oraig.
Egy 16 oldalas ketnyelvu tajekoztatoban rajzokkal illusztralva elmagyarazzak, hogyan szelektaljuk a szemetet es hogyan szedjunk szet egyes darabokat elemeire, peldaul a petpalackrol le kell szedni a foliat, azt is kulon es a kupakjat is kulon taroloba, vagy az ernyot hogyan szabaditsuk meg a vaszon resztol, ami egetheto, a fem resze pedig masik dobozba keruljon.
Mi tombhazban lakunk es van egy szemettarolo helyiseg, de akik hazban laknak ok az adott napokon kiteszik az utcara a zsakokat es le kell fedniuk haloval, mert ha nem az oriasi varjak (karasu) szetszedik a zacskokat.

A szelektiv szemetgyujtes es szemetszallitas varosonkent elter, en arrol tudok irni ami itt van nalunk a hazban:
tobb rekesz van elhelyezve, egetheto szemet, es nem egetheto, muanyag dobozok es flakonok, papir, karton, ruhak.
A nem egetheto kategoriaba tartozik az uveg, fem, konzervdoboz, edenyek, elemek, …stb., ezeknek is 3 doboza van. A ruhakat szarazon, atlatszo zacskoba csomagolva kell kitenni.
A papirnal is kulon megy a konyv es ujsag, kulon a karton es kulon a tejes dobozok, ezek kioblitve, szetnyitva, egymasra pakolva es atkotve. Yokohamaban jelenleg 10 kulonbozo kategoria van.

Termeszetesen vannak szelsoseges esetek is, peldaul az 1700 lelket szamlalo Kamikatsu varoska, ahol a szemetet 34 kulonbozo kategoriaba szelektaljak. Ma a hulladek 80 szazalekat ujrahasznositjak, es a celjuk az, hogy 2020-ra egyaltalan ne termeljenek szemetet. Brosurat nyomtattak es osztogatnak a helyes szemetgyujtesrol, valamint onkentesek argus szemekkel figyelik az atlatszo zsakokat es ha talalnak olyat ami nem megfeleloen lett szetvalogatva, megkeresik a tulajdonosat es arra osztonzik, hogy jobban figyeljen oda.

Ugy gondolom, Japanban a vilag legjobb ujrahasznositasi rendszeret dolgoztak ki. Az ezzel kapcsolatos torvenyek es eloirasok (pl. a Container and Packaging Law) is arra osztonzik a polgarokat, hogy aktivan vegyenek reszt az ujrafeldolgozasban. Jelenleg az osszes szilard hulladek 50% -at hasznositjak ujra, ezzel szemben az Egyesult Allamok csak 30% -at.

2001 aprilisaban hatalyba lepett “Home Appliance Recycling” torveny celja a haztartasi keszulekek alkatreszeinek ujrahasznositasa. Amikor elromlik egy keszulek, visszavaltasi dijat kell fizetni erte (ezt egy kis piros matrica jelzi amit raragasztanak es kiteszik a haz ele). A szallitok osszegyujtik oket es atadjak a gyartonak, akik kotelesek atvenni es termekeiket ujrahasznositani. A torveny azt is eloirja, hogy a televiziok legalabb 55% -at kell ujrahasznositani. A Sony mar olyan keszulekeket fejlesztett ki, amelyek 86% -ban ujrahasznosithatoak.

A 2005-os “Automobile Recycling Law” megkoveteli, hogy az autogyartok a bontasra itelt jarmuveket osszegyujtsek es ujrahasznositsak, es a jelenlegi 80% -os ujrafeldolgozasi aranyt 95% -ra emeljek. Az autotulajdonos leadaskor fizet egy bizonyos osszeget az adott cegnek.

A 2020-as olimpia fo celpontjai, hogy ne termeljen veszteseget, es legyen kornyezettudatos. Ennek megvalositasat tobbek kozott szenhidrogenbol hidrogen eloallitasaval tervezik elerni. Az olimpia kezdetere 200.000 darab uzemanyagcellas auto jarna a varos utjain es uzemanyagukat 150 hidrogenallomas biztositana. Tovabba az olimpiai falu letesitmenyeinek energiaellatasat is hidrogenre alapozott technologiaval fogjak kivitelezni.
Az olimpiai ermek elkeszitesehez, hasznalt mobiltelefonokbol nyernek ki femeket. A japanok mar csaknem 80.000 mobiltelefont es elektromos keszuleket adtak at az illetekes szerveknek, akik le fogjak gyartani a kb. 5000 darab medalt.

Minden odafigyelesuk es kornyezettudatossaguk ellenere, ugy latom egy dologban meg nem sokat valtoztak, ez pedig a csomagolas. Rettento nagy mennyisegu anyagot hasznalnak fel erre.
Gondolok itt a boltokban levo arura, ami szinte darabonkent van csomagolva. Pl. 1 dinnye, 1 alma, 1 gerezd szolo, 2 db.oszibarack, 1 db. rantott hus, 1 adag keszetel, 2 halszelet, 3 db. sertesborda, 20 dkg. daralt hus, max.4 szelet sutemeny egy dobozban, 450 ml oblito… a sor vegtelen, elkeserito belegondolnunk, hogy orszagos szinten ezek a kis adagok mennyi csomagoloanyagot igenyelnek, mekkora az ilyen jellegu pazarlas. Igaz, hogy a muanyag dobozok kulon kontenerbe mennek ujrahasznositas celjabol, na de akkor is mennyi energia az elszallitasuk, ujragyartasuk.
A legtobb kozertben ingyen van a muanyag szatyor es a zacsik, amikbe ha en nem csomagoltam be az arut, akkor a penztaros neni tuti befogja. Mindennek tokeletesen csomagolva es rendben kell sorakoznia a kosaramban, mielott elhagynam a penztarat.

Ha veszunk valami ragcsalnivalot, az biztos, hogy a kulso, nagy csomagolason kivul, tobb aprot is tartalmaz, kettesevel vagy negyesevel csomagoljak be a kekszet, napolyit, rizstallert.
Nagyreszt minosegi okok miatt teszik, mert ha kibontva marad egy ragcsa, akkor a paras levegotol masnapra mar nem lesz ropogos, adagonkent csomagolva viszont ettol megovjak. Japanban pedig a minoseg mindig elso helyen van, minden teren. A gyumolcsoket is ezert csomagoljak egyesevel habszivacs haloba, hogy ne utodjenek szallitas kozben.
Ezert nem meglepo, hogy a haztartasi hulladeknak mintegy 60 %-at az elelmiszerek csomagoloanyaga teszi ki, aminek csak kis reszet lehet ujrahasznositani.

A papir mellett, most ujra kezd elterjedni a textilbe csomagolas, amit ugye tobbszor fel lehet hasznalni.
A furoshiki hagyomanya hosszu multra tekint vissza Japanban, es napjainkban kornyezettudatossaga miatt ismet viragkorat eli, olyannyira hogy a kornyezetvedelmi miniszterium a honlapjan is nepszerusiti a technikat.
A szo jelentese furdo kendo, mivel akik kozfurdobe jartak, ezekbe csomagoltak be a ruhaikat. Kesobb a kereskedok ebben szallitottak az arukat, es ajandekokat is csomagoltak bele.

A muvelet gyors es egyszeru, a Youtube segitsegedre lesz, csak kerdezd: “how to wrap in furoshiki”.

Kedves idelatogato turistak! Lathatjatok a varos erofesziteseit, a tisztasag es elheto kornyezet megorzese, valamint a szelektiv szemetgyujtes erdekeben. Nem nehez betartani az erre vonatkozo szabalyokat, es a helyiek nagyon fogjak ertekelni az igyekezetet. 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr9514232049

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása