Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Aranyhét

2016. május 11. - Vadrozsa

Japanban 15 nemzeti unnep van egy evben, nehanyuk 1-2 napos csupan. A harom legfontosabb, az Ujev, az Aranyhet es az Obon.

Az Aranyhet tulajdonkeppen 4 unnepnap eggye olvasztasabol jott letre:

Aprilis 29. - Shōwa no hi-, vagyis „Shōwa napja” es az elozo csaszar, Hirohito (Shōwa) csaszar szuletesnapjara emlekeznek. (1901 aprilis 29-en szuletett)

Majus 3. - Kenpō Kinenbi,- az alkotmany emleknapja. 1947. majus 3-an Japan uj, pacifista alkotmanyt fogadott el, mely sok mindenben elter 1889. evi elodjetol. Ezen a napon nincsenek fesztivalok, a nep, a kormany es a demokracia elott tiszteleg.

Majus 4. - Midori no hi, vagyis „Zold nap”, - a neve is sugallja, hogy ez a nap a termeszetrol szol es Hirohito csaszar termeszet iranti szeretetere emlekeznek. Mindezt fesztivalokkal, papir lampionokkal, hagyomanyos japan oltozettel, tuzijatek kisereteben unneplik. A parkok, viragoskertek megtelnek emberekkel, a tokioi Shiba parkban fakat lehet ultetni es egyeb, termeszettel kapcsolatos programokban lehet reszt venni. 

Majus 5. - Kodomo no hi, vagyis a Gyermeknap, - amikor a csaladok a gyermekek egeszseges fejlodeset es boldogsagat unneplik. 1948-ban valt nemzeti unneppe, de mar evszazadok ota jeles esemeny. A csaladok hatalmas, ponty alaku szelzaszlokat (koinobori) roptetnek a kertben, a hazban pedig hires harcosok es egyeb hosok babuit helyezik el.

ponty_alaku_szalag.jpg

A ponty az erot es sikert jelkepezi Japanban is. Egy kinai legenda szerint az erofesziteseirol, kitartasarol hires ponty, arral szemben uszik, felfele a Sarga folyon, majd elerve a Sarkany kapuhoz (Dragon Gate) atugrik rajta, hogy sarkannya valtozzek.
Ezen a napon az osszes rendezveny foszereploje az ifju nemzedek. Tokioban, a Kasumigaoka Nemzeti Stadionban gyermekek tizezrei vesznek reszt szuleikkel egyutt a Gyermekolimpian.
Nemzeti eledeluk ezen a napon, a kashiwamochi, ami egy tolgylevelbe bugyolalt, edes babpasztaval toltott rizs-sutemeny. A csomagolas (amit termeszetesen nem kell megenni), a csaladi vervonal folytatasat szimbolizalja: a tolgyfa levelei csak akkor hullanak el, amikor megjelennek az uj rugyek.

kashiwamochi.jpg

Az egyhetes szabadsag alatt, aki csak teheti utazik az orszagon belul, vagy kulfoldre megy kikapcsolodni. Ez sajnos ugyanazt jelenti mint Kinaban, az adott napokon oriasi tomegek kelnek utra, forgalmi dugokra, tomott vonatokra, felvasarolt jegyekre es betelt szallodakra kell szamitani.

Sokan az unnepnapok kozotti munkanapokat is kiveszik szabadsagkent, igy lesz a 4 napbol egy het. Minden ceg sajatosan donti el, hogy melyik napokat adja ki szabadsagkent az alkalmazottaknak. En azt tapasztaltam, hogy az egyhetes unnep alatt az ettermek, boltok vegig nyitva voltak. Nemcsak a nagy bevasarlokozpontok, hanem az utcankban a kisebb viragboltoktol az ekszeresig minden.

Mivel Kinaban elegunk lett a tomegbol, most nem kivantunk zsuffolt varotermekben es vonatokon tolteni idonk nagy reszet. Masik ok, az elegge bonyolult utaztatasi rendszer, amit meg mindig tanulunk. Tobb vonat es metrotarsasag van, akik az orszagot behalozo kozlekedesi rendszert mukodtetik. Angolul alig van kiirva valami, a kalauzokat kerdezgetjuk folyamatosan hogy most akkor melyik vonatra szalljunk fel. Mert bejon az allomasra az adott szerelveny, ami akar a mienk is lehetne a kijelzon megjeleno uticel szempontjabol, de elofordulhat, hogy megsem all meg az adott allomason. Nehany vonat-metro, expresszkent halad at bizonyos allomasok kozott, aztan a kovetkezo szakaszon ujra normal vonatkent uzemel, es minden allomason megall.
De errol meg irok, ha mar tobbet tudunk.

Na szoval, nem szerettuk volna azt megkockaztatni, hogy elmegyunk le delre peldaul Hiroshima, Nagasaki, Fukuoka kornyekere es ottragadunk valahol napokig, mert nem lesz vonatjegy tovabbutazni.
Yokohama es Tokio korzeteben kerestunk magunknak programokat.

Elso nap kisetaltunk a Minato-no-Mieru Oka parkba, ahonnan kituno kilatas nyilik a Yokohama kikotore es obolre. Ezert angolul a neve: Harbor View Park. Az Edo idoszak (1603 -1868) vege fele itt a dombon francia es angol katonak allomasoztak. 1971-ben adtak at a teljes teruletet a varosnak. Az obolbe erve, merges oceannal talalkoztunk, tajtekzo hullamaival a korzozo jarokeloket locsolta.
Vacsorara ettunk egy finom hamburgert a Hard Rock Cafe-ban es vegigneztuk az etterem ereklyeit.

A cseresznyefak utan, most a nyilo lila akacot imadja a japan nep. Par hete Tokioban, a Kameido Tenjin szentely udvaran megcsodaltuk a dus furtoket.

Most viszont egy tavolabbi es nagyobb kertet celoztunk meg, az Ashikaga Viragparkot, ami 148 km-re van Yokohamatol.

http://www.ashikaga.co.jp/

Mint mondtam, a japan vasuti halozat nagyon komplex es szerteagazo, viszont ugyanakkor komplikalt es nehezkes, foleg egy kulfoldi szamara. A csaknem 150 km-es tavolsagot 4 valtassal es 3 ora alatt tettuk meg, helyi vonatokkal. Helyi vonatnak nevezik (local train), en szemelyvonatnak tudnam leirni, minden allomason megall, varakozik…stb. Lett volna gyorsvonat is, de arra mar nem volt jegy.

Ashikaga varosaban minden a lila akac turizmusra epul, mar a vonatallomason fel tudsz szallni a parkba tarto buszokra. Ott tomott sorok varakoznak bejutasra, addig is megrohanjak az ajandekboltokat, ahol minden lila es minden akacbol keszul. Nem vicc, keksz, lekvar, sutemeny, fagyi, disztargy…stb.

A belepo valtozo, 300-1700 yen kozott mozog, a viragok nyilasi allapotahoz igazodik. Mivel most teljes pompajukban kinyiltak az akacok, a jegy 1700 yen/ fo ( kb. 14 Euro)

A 9 hektaron elterulo park gyonyoru es a nagy tomeg ellenere elvezheto. Terebelyes lila, kremszinu es feher akac bokrok kozott, hortenziak, iriszek, rododendronok, liliomok, rozsak es tavirozsak is emeltek a park szepseget. A tiszta vizu tavak visszatukrozik a tarka viragok sokasagat.

Hatalmas lugasokat alakitottak ki, amelyre felfuttattak az akacokat, illatos furjei alatt setalgattak a latogatok. Eletemben nem lattam ilyen nagy meretu akacfakat, vastag torzseik es legalabb 40-50 cm hosszu furtjeik amulatba ejtettek. Az informacios fuzet szerint, a park kozepen levo legnagyobb fa, tobb mint 150 eves. A lilanak volt egy csokros valtozata is, amely tavolrol ugy nezett ki mint egy fekete szolo lugas.
Alkonyatkor varazslatos megvilagitast kap a park, ezt mi mar nem vartuk meg, mert ujabb 4 oras vonatozas vart rank.

Majus 1-en Enoshima-n piknikeztunk az oceanparton. Gyonyoru napos ido volt, sokan kint voltak a vizen,- es vizkozelben, a jet skisek egymast kergettek a kek hullamokon, a vitorlasokat messze repitette a friss tengeri szel. Az 1964-es tokioi olimpia idejen itt tartottak a vitorlas versenyeket. A parton a homokban es a fuben piknikezo csaladok, ugrandozo kutyusok, szaladgalo, homokozo gyerkocok.

Lakasunk iranyabol busszal, metroval, majd egy jopofa kisvonattal lehet elerni a szigetet, az ugynevezett „Shonan Monorail”-al. Egysinu fuggovasutat kepzeljetek el, ahol a szerelveny a tetejevel kapcsolodik a sinhez, tobbi resze a levegoben log. Az emelt palyan halado vonat a hazak es autoutak folott lebegett, 6,6 km hosszan. Mukodesehez 1500 V feszultseg szukseges. Japan elso fuggovasutjakent, 1970 marcius 7-en adtak at ezt a vonalat.

A sziget neve tulajdonkeppen Eno, mert a "shima" japanul szigetet jelent. Nagyon pici, alig 4 km a kerulete es a Katase folyo torkolatanal fekszik, a Sagami obolben. A szarazfolddel egy 600 m hosszu ut koti ossze, amin gyalogos es autos forgalom is zajlik. Ha nem megyunk at a szigetre, akkor az obol mindket oldalan hosszu homokos partszakaszokon furdozhetunk-napozhatunk, a hires Shonan strandon.
A szigeten ettermek, boltok, templomok, parkok, barlang es egy 60 m magas vilagito- es kilato torony talalhato. A belepo 1000 yen, ezzel be lehet menni mindenhova.

Majus 3-an Yokohama egyik foutcajan, teljesen veletlenul belecsoppentunk egy szines felvonulasba. Fuvos zenekarok, tornaszlanyok, tanc-csoportok paradeztak vegig, mosolyogva, zenelve, ugralva, tancolva, enekelve. A csapatok elen vittek iskolajuk, egyetemuk, ceguk, orszaguk zaszlajat, emblemajat.
Itthon utana neztem, a 64. Nemzetkozi Felvonulast lattuk ( International Costume Parade).

 

A kinai csapat a hagyomanyos sarkanytanccal, zene helyett petarda-puffogtatassal, zajkeltessel, lyukas fazek hangu zakatolassal haladt vegig:

A felvonulas utan kimentunk a Symbol Promenade Parkba, ahol az ajanlott programok kozott Husfesztival is szerepelt. A helyszinen Nemetorszag fogadott, szinte a teljes etel es sorkinalattal: kulonbozo izesitesu kolbaszok, csulkok, sult husok, krumplival, parolt kaposztaval es tobbfajta sor, bor.
A satorban az „Anton” nevu nemet zenekar huzta a talpalavalot, valosagos sorfesztivali hangulatot teremtve. A rendezveny neve: „Octoberfest 2016” is azt mutatta, hogy Japanban majusban tartjak, a muncheniek egyik legnagyobb oktoberi nepunnepelyet :)

A park az Odaiba nevu mesterseges szigeten van amit az 1850-es evek vegen hoztak letre, de csak az 1990-es evekben fejlodott kereskedelmi, lako- es szabadidos terulette.
Rengeteg szorakozasi es kikapcsolodasi lehetoseg van: ejjel nappal nyitva tarto karaoke-barok, night-klubok, videojatek-termek, bowling-palyak, muzeumok, tobbek kozt a Megaweb Toyota muzeum, bevasarlo-kozpontok, cirkusz, akvarium…stb.
A homokos part strandolasra is alkalmas, valamint innen csodas panorama nyilik a Tokio obolre, es az osszekoto hidra (Rainbow Bridge).

Majus 4-en, a Zold napon, ingyenes volt a belepes a tokioi allatkertbe, ezt nem hagyhattuk ki. Az Ueno parkban van az allatkert, ott ahol a cseresznyefakat neztuk.

A 14 hektaros park, a legregebbi allatkert Japanban, 1882. marcius 20-an nyitotta meg kapuit. Ma tobb mint 3000 allat nepesiti be: szumatrai tigrisek, oroszlanok, elefantok, zsirafok, lamak, japan makako, gorilla, orszarvu, zebra, orias panda, medvek, kiraly pingvinek, fokak, madarak, ragcsalok…stb.
A legtobb allat uveg mogott volt ezert nem lehetett jol fenykepezni, masok meg elbujtak a bokrok es sziklak moge. Nem beszelve a tomegrol, akik megnehezitettek a kozelebb ferkozest. Az megnyugtato, hogy sokkal nagyobb es tisztabb kifutojuk van, mint Kinaban.

Nagyjabol igy telt el a het. Szombat este meg elmentunk Tokio Shibuya negyedebe honfitarsakkal talalkozni. Minden honap elso szombatjan, este 18-23 kozott a Shakey's Pizzeriaban talalkoznak a Tokioi Magyar Klub tagjai. Interneten felvettem veluk a kapcsolatot, es elmentunk egy szemelyes talalkozasra, bemutatkozasra. Nem voltak sokan, de hasznos volt olyan magyarokkal beszelgetni akik 5-10, sot 25 eve itt elnek.
Elsore nem tunt olyan baratsagos es aktiv kozossegnek, mint a sanghaji, de majd meglatjuk.

 

Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr518697880

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Chouwen · http://doufukuai.blogspot.com 2018.05.08. 05:56:10

Én se voltam még az itteni magyar összejöveteleken, egyszer már el kellene nézni. Bár a shanghaji magyar bulikat nehéz lesz űberelni, az egyszer biztos!
süti beállítások módosítása