Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Japán ünnepek

2019. március 13. - Vadrozsa

Belemelyulve az orszag szamtalan unnepenek utvesztoibe, arra jutottam, legjobb ha 3 reszre osztom oket:

  1. Hivatalos nemzeti unnepek, ezek nagyreszt munkaszuneti napok, nehanyuk  datuma valtozhat, alabb a 2019-es evet veszem alapul.
  2. Fesztivalok, ugynevezett “matsuri”-k, melyek datuma teruletenkent valtozik es altalaban a helyi szentely vagy templom szponzoralja.
  3. A harmadik kategoriaba sorolnam az osszes tobbi unnepet, amelyek az evek soran nepszeruve valtak, egyesek egesz fura targy, jelenseg vagy cselekedet kore epultek.

Hivatalos nemzeti unnepek
Januar 1-3: Ujev unnepe, az O-Shougatsu. Olyan mint a mi karacsonyunk, bezarnak a gyarak es a boltok, mindenki hazautazik a csaladjahoz es tradicionalis eteleket esznek. 2-an es 3-an rokonokat, baratokat latogatnak, boldog uj evet (Akemashite Omedetou gozaimasu!) kivanva egymasnak, valamint templomokba es szentelyekbe mennek, hogy egy szerencses es sikeres evert imadkozzanak. 

Januar 11:  Felnotte valas unnepe (Seijin no Hi)
A japan fiatalok 20 eves kortol szamitanak felnottnek. Azok akik az elozo evben betoltottek a 20. eletevuket, ezen a napon diszes kimonot oltenek, a eloszor szentelybe mennek imadkozni, majd kozos ebeden vesznek reszt a csaladdal, rokonokkal. Mivel ez munkaszuneti nap, orszagszerte nagy rendezvenyeket tartanak.
Hivatalosan az unnepet januar masodik hetfojen tartjak, de az onkormanyzatok mostansag ugy utemezik, hogy a ceremoniak hetvegere essenek. A felnotte valassal tobb jogot is megkapnak: szavazhatnak, torvenyesen fogyaszthatnak alkoholt, es szuloi engedely nelkul hazasodhatnak. Ezzel azonban felelosseg is jar, hiszen vonatkoznak rajuk a torvenyek, tobbe mar nem gyerekek, tetteikert felelosseget kell vallalniuk. Ezt az unnepet 714-ben tartottak meg eloszor.
A japan belugyekert felelos miniszterium szerint 2019. januar 1-jen a 20 evesek szama 1,25 millió fo volt, melybol 640.000 ferfi es 610.000 no.
2022-ben egy torvenymodositas kovetkezteben 20 evrol 18-ra csokkentik majd a jogilag is felnottnek szamito eletkort.

Februar 11: Allamalapitas unnepe (Kenkoku Kinen no Hi)
Az egyik legregebbi japan kronika, a Nihonsoki szerint Dzsinmu, az elso japan csaszar idoszamitasunk elott 660-ban, februar 11-en lepett tronra.
Hivatalosan 1966-ban vezettek be, es a kovetkezo evben tartottak eloszor ezt az unnepet, mely a japan nemzet megalakulasat, es az orszag iranti szeretetet jelkepezi. Munkaszuneti nap, az utcakat ellepik a japan zaszlok es felvonulasok, unnepsegek sora zajlik orszagszerte.

Marcius 3: Lanyok unnepe vagy Baba unnep (Hina matsuri). Errol ITT irtam.

Marcius 21: Napejegyenloseg (Shunbun no Hi)
Tavaszi napejegyenloseg, a tavasz kezdetenek napja, amely a termeszet ebredeset es csodalatat, az elo dolgok iranti szeretetuket jelkepezi. 1948-ban vezettek be eloszor, korabban ezen a napon a csaszari osoket unnepeltek.

Aprilis 29: Shōwa no Hi-, vagyis „Shōwa napja” es az elozo csaszar, Hirohito (Shōwa) csaszar szuletesnapjara emlekeznek. (1901 aprilis 29-en szuletett). Ezzel az unnepnappal tulajdonkeppen el is kezdodik az Aranyhet unnepsorozat, amirol ITT irtam.

Julius 7: Tanabata, vagyis Csillagunnep
Az unnep tortenete egy tobb mint 2000 eves kinai meseben gyokerezik: Orihime hercegno (Vega csillag) es Hikoboshi (Altair csillag) legendajaban:
"Orihime, Tentei (Az eg ura) lanya volt, es apja kedveert gyonyoru ruhakat szott az Amanogawa (Tejut) partjan. Mivel egesz nap csak dolgozott, nem talalkozott senkivel, nagyon szomoru volt, ezert apja osszeismertette a kozelben elo tehenpasztorral Hikoboshi-val. A fiatalok hamar egymasba szerettek es osszehazasodtak, viszont utana egyikuk sem dolgozott tovabb. Tentei ezert nagyon megharagudott es elvalasztotta a szerelmeseket. Orihime  addig sirt es konyorgott mig apja vegul megengedte, hogy talalkozzanak a hetedik holdhonap hetedik napjan, de csak akkor, ha a lanya kemenyen dolgozik es befejezi szovomunkajat. Az elso talalkozasuk sikertelen volt, mert nem tudtak atkelni a folyon. Orihime elkeseredesere egy csapat szarka jelent meg es megigertek, hogy epitenek egy hidat a szarnyaikkal. Azt tartjak, hogy ha esik ezen a napon a szarkak nem tudnak eljonni, hogy atkelest biztositsanak a szerelmeseknek es varniuk kell a kovetkezo esztendoig, hogy ujra lathassak egymast."
A lanyos hazaknal felallitott, szalagdiszes bambuszrud a mi majusfankra hasonlit. A szines papircsikokra (Tanzaku) az emberek a kivansagaikat irjak. A szines papirfuzerekkel feldiszitett uzleti negyedekben hompolygo tomeg dallal, tanccal, latvanyos felvonulasokkal unnepel.

Julius 18: A tenger napja (Umi no Hi)
1995-ben alapitottak es ’96-ban tartottak meg eloszor. Julius harmadik hetfojen a japanok halat adnak az ocean aldasaiert, es nepuk joleteert imadkoznak.

Augusztus 11: A hegy napja (Yama no Hi)
Nem tul regen, 2016-ban vezettek be ezt az uj unnepet, azzal a szandekkal, hogy a kemenyen dolgozo japanok kicsit kiszakadjanak a munkahelyukrol, es kiranduljanak a csaladdal a kozeli hegyekben. Az orszag teruletenek 70% -at hegyek alkotjak es a sinto vallas alapja is a termeszetben gyokeredzik, ezert fontosnak tartjak a hegyek iranti tiszteletuk kimutatasat. Sokan ilyenkorra idozitik a Fuji megmaszasat.

Augusztus 13-15: A halottak unnepe, Szellemfesztival (Obon)
Elhunyt szeretteikre emlekeznek orszagszerte, kiveve Tokiot, ott ugyanis julius 13-15 kozott tartjak. Hituk szerint oseik szelleme ezekben a napokban visszater hozzatartozoikhoz. Az elso napon papir lampasok (chochin) fenyevel hivjak es segitik szeretteik szellemet, hogy ujra hazatalaljanak. Ez a rituale a “mukae-bon”. Egyes regiokban hatalmas tuzek vilagitanak a hazak bejaratanal, hogy iranyitsak a szellemeket. A fesztival vegen a csaladok  a lampasokkal segitenek a szellemeknek, hogy visszaterjenek a sirba, ez az “okuri-bon”.
Hazi oltarokon es szentelyekben etel es italt ajanlanak fel.
Nehany templom es szentely hires az obon szezonban tartott fesztivaljairol. A “Rokudo mairi” az a gyakorlat, amelyben az emberek osszegyulnek es az oseik lelket hivjak.
A “Bon Odori” szellem-tancot kulonleges zenevel es dobszoval kiserik. Az emberek kimonoban vagy yukataban, korben allva tancolnak a lampionokkal  diszitett szinpadon.

Szeptember 19: Idosek napja (Keiro no Hi)
Az unnepet 1966-ban hoztak letre, az idosek tiszteletben tartasa, es a hosszu elet jelkepekent. Ezen a napon egy szinhazi eloadasra mentem, ITT irtam rola bovebben.

Szeptember 22: Az oszi napejegyenloseg unnepe (Shuubun no Hi)
1948 ota munkaszuneti nap. Korabban ez egy sintoizmushoz kotheto unnep volt (Shuki Koureisai ) melynek eredete egeszen 1878-ra nyulik vissza, es istentiszteletet tartottak a korabbi csaszarok es csaladjaik tiszteletere.

Oktober 10: A sport napja (Taiku no Hi)
Az 1964-es tokioi olimpia ota minden evben sportnapot tartanak oktober masodik hetfojen. Ilyenkor az iskolakban nincs tanitas, a gyermekek sportversenyeken vesznek reszt, a vallalatok pedig szamos sportesemeny szervezesevel mozgatjak at a dolgozoikat. Igy az egesz unnep egy mini-olimpiara hasonlit. 

November 3: A kultura napja (Bunka no Hi)
1852. november 3.-an szuletett a csaszari hatalmat visszaallito Macuhito herceg, a kesobbi Meiji-csaszar. (A jelenleg uralkodo Akihito csaszar dedapja.) Halala utan az o szuletesnapja lett Japanban a Kultura Napja, amit 1947 ota minden evben megunnepelnek. Ugyanerre a napra esik, 1956-ban a II. vilaghaboru befejezese utan, az uj japan alkotmany elfogadasa is.

November 23: A munka unnepe es Halaadas napja (Kinro Kansha no Hi)
Ezen a napon a dolgozo embereket, a termelest unneplik es koszonetet mondanak egymasnak. A korabbi "Niiname-sai" nevu szureti es betakaritasi fesztivalbol alakult at.

December 23: Akihito csaszar szuletesnapja (Tenno Tanjobi)
Ezen a napon megnyilik a csaszari palota kapuja es az alattvalok egy rovid idore belephetnek az udvarba, hogy felkoszontsek szeretett csaszarukat. Akihito, Michiko csaszarne es a csalad tobbi tagjai tobbszor megjelennek a golyoallo uveggel vedett erkelyen es lelkesen integetnek a vendegeknek.

December 31: Uj ev (Omisoka)
Az Ōmisoka szo szerinti jelentese „az utolso nagy nap az evben”. A lakasokat kitakaritjak, a hazi buddhista oltarra friss viragcsokor kerul, az epuletek sarkaiba vagy a bejaratok ket oldalara pedig japan fenyot allitanak (kadomatsu, azaz kapu-fenyo).
Hagyomanytisztelo csaladoknal a keszulodes mar december kozepen elkezdodik. Az uzletek elott gyakran vekony bambuszok is tarsulnak a fenyoagak melle, amikre keresztbe shimenawa kotelet kotnek, ezekre pedig cikk-cakkba hajtogatott feher papirokat (gohei) aggatnak, igy varjak az isteneket.
Ejfel elott az emberek gyakran osszegyulnek, hogy egyutt elfogyasszanak egy adag toshikoshi-soba tesztat, ami szimbolizalja a hosszu elettartamot es az egyik evbol a masik evbe valo „atkelest”.
A nap utolso oraiban a „Jyo Ya no Kane“ -t, azaz az ejfeli harangszot, a buddhista templomok gongjait hallgatjak, igy varjak az Ujevet. Ezek a harangok 108-szor szolalnak meg, mivel a buddhistak hite szerint az emberi lenyek 108 vilagi vaggyal rendelkeznek, ezert 108-szor konditjak meg a harangokat, hogy rendre megszabaduljanak ezektol. December 31-en 107-szer kongatnak, az utolsora januar 1-jen kerul sor. A leghiresebb templomok harangozasat a TV-ben illetve a radioban is nyomon kovethetik.

2. Fesztivalokbol (Matsuri) rengeteg van mert szinte minden szentely megunnepli sajatjat, melyet az imadott istenseg vagy valamilyen tortenelmi esemeny, hagyomany kore epit. Ezek legfontosabb mozzanata a felvonulas, amelyben a helyi szentely istenseget (kami) gyaloghinton (mikoshi) korbehordozzak. Ez az egyetlen alkalom az evben, amikor a kami elhagyja a szentely teruletet. Tobbszor lattunk mar ilyet, a Szilvafa viragzas cimu bejegyzesben irtam rola bovebben.
Az alabbi videon ket mikoshi-hordozo csapat lathato Shinjukuban:

Nehany fontosabb fesztival listaja ITT  talalhato. En a kovetkezokrol irtam:

Shichi-go-san (7-5-3 fesztival gyerekeknek)

 Az egyik legszebb es leghiresebb a Cseresznyeviragzas

A furcsabbak kozul a Fallosz unnep es a Nakizumo fesztival.

3. A japanok mindig talalnak okot arra, hogy unnepeljenek, szinte minden nap valaminek az evforduloja. Ez azert van, mert egy bizonyos dij elleneben barki beiktathat valamilyen evfordulot vagy unnepnapot a naptarba. A hivatalos Evfordulo Egyesulet (Japan Anniversary Association) nyomon koveti ezeket a datumokat, a HONLAPJUKON (ami sajnos csak japanul van, de Google baratunk leforditja) meg lehet nezni, hogy melyik nap mit unnepelnek es azt is, hogy milyen evfordulok kerultek fel a listara a kozelmultban. Legtobbjuk termeszetesen eros marketing szagu es felhivas a vasarlasra.

Nehany erdekes unnepet kiirtam nektek:

Februar 22-en van a macskak napja: Neko No Hi. Hogy miert?
A 2-es szamot "ni" -nek mondjak japanul, leirva a datum 222 lenne, ami kiolvasva ugy hangzik 'nyan-nyan-nyan', vagyis mint a miau- miau macska nyavogas. A 1987-ben az Allateledelek Szovetsege (Pet Food Association) ugy dontott, hogy legyen ez a macskak napja.
Vannak macskaszentelyek (Kagoshima es Kannushi), ahol a sinto pap a a haziallatok boldogsagert, egeszsegeert es hosszu eleteert imadkozik.

Februar 14-en ok is unneplik a Valentin napot, ezt is mint annyi minden mast, az amerikaiaktol vettek at, viszont sajatos modon japanositottak, ezen a napon a noknek kell csokoladet ajandekozni a ferfiaknak. Es nemcsak eletuk szerelmenek, hanem baratnak, kolleganak, fonoknek, csaladtagoknak is illik adni ilyenkor, ezert aztan a a csokolade gyarto cegek kiemelkedo profitot termelnek ezekben a napokban. A megajandekozottak statusza szerint tobb fele csoki-kategoria alakult ki: honmei-choko-t parjuknak, szerelmuknek adnak (ezt gyakran sajat kezuleg keszitik el); a giri-choko az, amelyet “giri”-bol, vagyis kotelessegbol, illembol adnak ferfi nemu osztalytarsnak, tanarnak, munkatarsnak, fonoknek, baratnak; a fami-choko a csaladtagoknak jar; a tomo-choko a lany baratoknak, a sewa-choko a hala es koszonet kifejezese valaki fele; es persze sajat magukat sem hagyjak ki a sorbol, ez a my-choko (az en csokim), jiko-choko (on-csoki) vagy gohōbi-choko (jutalom csoki) neven ismeretes.
A fentiek mellett letezik meg a gyaku-choko, az „ellentetes csoki” is, amit a ferfiak adnak a noknek es erre van egy kulon nap is, megpedig marcius 14-ke.

Marcius 14: Feher nap (Howaito dee) egy honappal Valentin-nap utan van. A kampanyt a Japan Edesseggyarto Szovetseg inditotta el 1978-ban arra osztonozve a ferfiakat, hogy viszonozzak a Valentin-napon kapott edesseget. A kereskedelmi unnep eredeti neve “ai ni kotaeru howaito dee” volt, „a szerelemre valaszolo feher nap” (a feher - a tiszta szerelem szimboluma).
A ferfiaknak ketszer-haromszor akkora erteku ajandekkal kell viszonozniuk a Valentin-napi csokoladet.

Majus 6: Ovszernap (Gomu no Hi)
Az 5-os szam japanul „go” (五), a 6-os (六) irasjegyenek pedig „mu” olvasata is van. A kettot osszeolvasva gomu jon ki, ahogyan a gumit mondjak. Persze itt leginkabb az ovszert ertik ez alatt. Igy lett tehat az 5. honap 6. napja: gomu nap. Az ovszer napjan leginkabb az a trendi, ha valaki ovszerrel a szajaban pozol.

Majus 9: Vallomas nap (Kokuhaku no Hi)
Ez egy joval melyebb es jelentosegteljesebb nap, mint amilyennek elsore tunik. Maga a Kokuhaku szo vallomast jelent es egy kapcsolat kezdetet jelezheti. A nyugati kulturatol elteroen, Japanban elhangozhat ez a vallomas meg mielott randizni kezdene a fiatal par. Ez ugyanis mindennek a kezdete: egyikuk vallomast tesz a masiknak, aki elfogadja vagy elutasitja azt. A vallomas altalaban igy hangzik: 好きです。付き合ってください。Magyarul: Szeretlek. Randiznal velem? Ettol a pillanattol kezdve szamitjak azt, hogy hivatalosan „jarnak”, „egyutt vannak”.
Olyan is van, hogy mar a vallomas tetel elott is talalkozgattak, de amig nem hangzik el a hivatalos felkeres, megkerdezes addig egyikuk sem viselkedik barat, vagy baratnokent, nem fogjak meg egymas kezet, nincs olelkezes, csokolozas..stb.
Az elso resz,  好きです(Sukidesu), valojaban azt jelenti szeretlek, tetszel nekem, de nincs olyan mely jelentese, mint a mi kulturankban. Nagyjabol csupan annyit jelent, mintha azt mondanam szeretem a csokit, tetszik ez a konyv stb. Termeszetesen nem akarom ledegradalni a szerelem jelenteset, de naluk az igazi szerelmi vallomasnak (aishiteru 愛している) sokkal nagyobb sulya van es megalapozott indokkal hasznaljak, nem agyoncsepelt mint pl. az I love you szamtalan elhangzasa az amerikai filmekben.
A Kokuhaku lehet sokkal celratorobb is, felnott ferfiak azt is mondhatjak: Olyan kapcsolatot szeretnek veled, amelynek celja a hazassag. Ilyenkor a kiszemelt no feheren-feketen tudja mire szamitson, es egyertelmubb lehet a valaszadasban is.
Termeszetesen mar a Kokuhakut is igazi muveszette fejlesztettek, aminek  annyi arnyalata van, mint a nyari zivatar utan kepzodo szivarvanynak. En megis ugy gondolom, hogy a kulturajuk ezen resze segit abban, hogy a kapcsolatok a kezdetektol egyertelmuek legyenek, es megkonnyiti a randevuzast. A ferfiak tudjak, hogy mi varhato szamukra a kokuhaku utan es a nok szamara is vilagos, mit varnak el toluk, ha elfogadtak.

Majus 13: Majusi vihar nap
Gyakorlatilag 3 honappal koveti a Valentin-napot. Azt mondjak, ilyenkor hulnek ki azok a kapcsolatok, amelyek Valentin-napon kezdodtek, ez a szakitasok napja. Majusban egyebkent heves, hirtelen viharok es esozesek jellemzoek, es ezeket szivarvany koveti. A szakitast is ugy probaljak tulveszelni, mint egy mulo vihart, es varjak utana a szivarvanyt.

Majus 15: Harisnya nap
Ugy tartjak, 1940-ben ezen a napon jelent meg a vilag elso nejlonharisnyaja, melyet egy amerikai ceg, a Du Pont dobott piacra. Japanban ez jo urugy arra, hogy a lanyok beszerezzenek egy szexi darabot es a kepeket osszanak meg magukrol a kozossegi oldalakon.

Majus 16: Szexmentes nap
Ezen a napon tilos szeretkezni! Legalabbis egy Edo korban (1603-1868) irodott pornograf konyv (Cujabanasi Makurabako) szerint. Aki megsem tartja be, 3 even belul meghal :)

Majus 23: A csok es a szerelmeslevel napja
Japanban 1946-ban ezen a napon vetitettek az elso olyan filmet, amelyben volt csokjelenet, emiatt hoztak letre ezt az evfordulot. Ugyanerre a napra esik a szerelmeslevel napja is. A datumot a Shochiku filmgyarto ceg valasztotta, amelynek „Szerelmeslevel” cimu filmje 1998-ban kerult vetitesre.
A szerelmeslevel japanul koibumi, ami hasonlit arra, hogy ko (5) fu (2) mi (3). Tehat 523 = majus 23. Ugye, igy mar minden logikus?

November 22: Ii fuufu no Hi
Ez is egy kulonleges nap Japanban es szinten a szamok kiejtesebol adodott. Itt a datumokat nem a nyugati minta szerint irjak, pl. 22/11, hanem forditva, elobb a honap, aztan a nap: 11/22.
Kiejtve az 1-es szam "ichi", a 2 -es "ni" , de egy masik numerikus rendszer szerint lehet "futatsu" is (ketto, ketten, ketszer, paros, par: mint ferfi+no….), tehat, 11/22 kiolvasva “ii fuufu” lesz. Ez pedig jo ferj es feleseg kapcsolatot jelent. Ilyenkor rengeteg ceg ajanlata kozul lehet valasztani, akik kikapcsolodast, szorakozast es minosegi egyutt toltott idot igernek a paroknak.

Nos, ki erzi ugy, hogy nincs eleg unnep Japanban es szeretne egy ujabbat beiktatni? :)

 

Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr9614674797

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása