Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Erdekessegek Japanrol

2019. március 04. - Vadrozsa

Az orszagban sok olyan szokas, iratlan szabaly es elvaras el, ami nekunk elsore furcsa lehet, de ha melyebben belegondolunk mindegyiknek elfogadhato magyarazata van, sot velemenyem szerint nagy reszuket terjeszteni kene vilagszerte.

Ha tisztaban vagyunk nehany alapveto viselkedesi es etkezesi szokassal egeszen biztos, hogy megnyerhetjuk a japanok/hazigazdaink rokonszenvet es joindulatat.
Nezzuk eloszor mi szamit illetlensegnek, a vegtelensegig udvarias es szigoru szabalyok kozott elo japanok szamara.

Kozlekedes
Ugye mindannyian vegighallgattatok mar telefonbeszelgetest, akar tomegkozlekedesi jarmuvon, akar varoteremben es egyeb zart helyeken. Kenytelenek voltatok tudomast szerezni a telefonalo problemairol, betegsegeirol, ugyes-bajos dolgairol vagy akar az elmult ejszaka kalandjairol, romantikus legyottjarol mert ezeket hangosan ecsetelte a telefon masik vegen logo illetonek.
Ez Japanban soha nem fordulhat elo, es nemcsak azert mert nem ertitek a nyelvet. Itt ugyanis illetlenseg masokat a telefonbeszelgetesunkkel zavarni. A maganelet Japanban nagyon fontos es sertesnek veszik ennek megzavarasat.
A tomegkozlekedesi eszkozokon plakatok es hangosbemondok hivjak fel erre a figyelmet.
A vonatutakon alszanak, dolgoznak, olvasnak, esetleg csendben beszelgetnek, a telefonok le vannak halkitva. Egy kezemen meg tudnam szamolni, a harom ev alatt hanyszor csorrent meg egy telefon, es azt a gazdaja rogton kinyomta, vagy beleszolt halkan, hogy visszahivja. Ha halaszthatatlan a beszelgetes inkabb leszall.
Amikor eloszor buszoztam Japanban, nem tudtam miert annyira mas, mint itthon vagy elotte Kinaban. Par nap utan a ferjem megkerdezte: - Na milyen csendben, nyugalomban utazni? Akkor jottem ra, hogy mi volt a joerzes egyik oka.

A kozlekedesnel maradva, egy masik jelenseg az „Inemuri“, vagyis a nyilvanos alvas. (Az i betu arra utal, hogy jelen vagyunk egy helyzetben, a nemuri pedig alvast jelent.) A japanok koztudottan sokaig dolgoznak, elotte/utana pedig nagy reszuk sokaig utazik igy altalaban nagyon keves ido marad alvasra, ezt megprobaljak a jarmuvokon potolni. Ezert ne lepodjunk meg ha esetleg a mellettunk ulo a vallunkra hajtja a fejet. Azt olvastam, tiszteletlensegnek szamit lelokni magunkrol.

Borzaszto modortalansagnak szamit a tolakodas, lokdosodes. A csucsidoszakokban, mikor oriasi a forgalom, ugynevezett oshiya-k (angolul:pusher) segitenek az embereknek feljutni a szerelvenyekre. Sotet egyenruhat, sapkat es feher kesztyut viselnek. Ok a felelosek azert, hogy mindenki felferjen es senkire ne csukodjon ra az ajto. Tehat neked nem kell nyomulni, mert ok egy hatarozott mozdulattal betolnak a kocsiba.

A mozgolepcso hasznalatara is vonatkozik nehany szabaly, itt ugyanis mindig egyik felere kell allni, hogy a szabadon maradt oldalon haladni tudjanak akik sietnek. Kanto regioban beleertve Tokyot es Kyotot, valamint az orszag nagy reszen, az emberek a mozgolepcso bal oldalara allnak, mig Kansai -ban (Osaka, Kobe stb.) a jobb oldalra. Ezt majd latni fogjatok az adott helyen, mert mindenki betartja, sot a lepcsokon is a megjelolt oldalon illik le vagy fel kozlekedni. Ha csomagunk van, azt emeljuk magunk ele, hogy ne zavarjuk azokat akik mellett elhaladunk.

Ha taxiba ulunk, arra kell figyelni, hogy a vezeto gombnyomasra nyitja/zarja a kocsi ajtajat, nekunk nem kell hozzanyulni. A taxisok megbizhatoak, oraval kozlekednek, szamlat adnak, viszont eleg dragak.

Ha kicsit meg vannak fazva, rogton maszkot vesznek fel, hogy ovjak a fertozestol embertarsaikat. Tehat nemcsak azert viselnek maszkot, hogy ne kapjanak el cseppfertozessel terjedo betegsegeket, inkabb azert, hogy ok ne fertozzenek. Kifejezetten tapintatlansag lenne nem viselni maszkot, ha kicsit is betegnek erzi magat valaki.
Nyilvanosan orrot fujni Japanban gusztustalannak szamit. Amikor nathasak, altalaban szipognak mindaddig, amig nem talalnak egy nyugodt helyet, ahol maguk lehetnek es megtorolhetik az orrukat. 
Amennyire lehetett ezt betartottuk, de szipogni azert nem voltunk hajlandoak, inkabb elvonultunk, elfordultunk es orrot fujtunk.

Papucs
A japanok a lakasban papucsban vagy zokniban jarnak. Soha senki nem lepne be az utcai cipojevel. A lakas bejaratanal van egy jol elkulonitheto resz, ahol mindenki leveszi a cipojet, ez kb. 10 cm-rel alacsonyabban van a lakas szintjetol. Ha vendegsegbe megyunk elo lesz keszitve nekunk papucs, abba belebujva haladjunk tovabb a lakas belseje fele.
Vannak templomok, kastelyok, muzeumok ahol szinten le kell venni a cipot, ott egy szekrenyben helyezzuk el oket.
Hituk szerint, aki nem veszi le labbelijet, az a „tisztatalansagot” sugarozza magabol, ez pedig nagyon elitelendo.

A legtobb japan lakasban a mellekhelyisegekben kulon papucsot illik hordani. A WC-papucs kizarolag a mosdoban hasznalhato, ha ott vegeztunk, csereljuk vissza a szobai papucsra. A legtobb kulfoldi ezt elfelejti, ezert kulon figyeljunk ra, hogy NE a wc-papuccsal terjunk vissza a szobaba!

Tiszteld vendeglatodat!
A mai vilagban egyre kevesebben ertekelik azt a figyelmet, ha valaki a sajat otthonaba hiv meg teged. A japanoknal ez kulon megtiszteltetes, mert ok, a kis lakasaik miatt ritkan hivnak vendeget az otthonukba, inkabb etterembe mennek. Az alap etikett resze, hogyha valaki meghiv teged, akkor mindig kell vinni neki valami ajandekot. Ennek nem kell nagy dolognak lennie, de ajanlatos minel szebben becsomagolni. Ha a hazigazda teged is megajandekozna, termeszetesen nem lehet visszautasitani, kezdetben illik tiltakozni, majd csak ezutan elfogadni es tobbszor megkoszonni.

Etteremben
Ha pontossagrol van szo, Japan ebben is az elen jar. A vonatok vilagszerte hiresek a pontossagukrol de a kulonfele szolgaltato egysegek is nagyra becsulik az emberek idejet, percre pontosak, es ezt a vendegektol is elvarjak. Udvariatlansag elkesni egy etterembol, az asztalfoglalas idopontja utan erkezni.
Erkezesi etikettrol nem szeretnek hosszan irni, ezek nagyjabol megegyeznek az europai normakkal, es egy jolnevelt kulfoldinek nem lesz nehez betartani, csupan nehany alapveto szabalyt emlitenek, ami a palcika hasznalatot illeti, mert ugye ez nem a mi kulturank resze.

  • Ne mutogassunk az evopalcikakkal!
  • Ne szurjuk az etelt az evopalcikakra!

chop.jpg

  • Eves kozben az evopalcikankat ne szurjuk merolegesen a rizsbe, mert ezzel a gesztussal az asztaltarsunk halalat kivanjuk. (Halotti szertartason, az oltarra rakott rizs gombocokkal szoktak ezt tenni.)
  • Sajat evopalcikankkal ne kinaljunk, vagy ne adjunk at masoknak etelt! (Az elhuny csaladtag vagy barat hamvaibol kiemelt csonttal jarnak igy el:  buddhista szokas szerint, a holtak testet elhamvasztjak, de csak annyira, hogy abbol apro csontok meg megmaradnak, a bucsuszertartas soran a hozzatartozok es baratok palcikabol palcikaba adjak tovabb ezeket, igy helyezik az urnaba, melyet vegul eltemetnek).
    Ha valamilyen etelt at szeretnenk adni valaki masnak, akkor azt egy koztes tanyerra helyezzuk, ahonnan a fogado fel elveheti.
  • Ha egyszer a palcikankkal valamit felemeltunk a tanyerunkrol es beleharaptunk, egyuk meg a falatot, mert nem illik visszatenni.
  • Eves kozben ne nyaljuk le az evopalcikakat!
  • Amikor az evopalcikakat nem hasznaljuk, tegyuk oket egymassal parhuzamosan a hashioki-ra (kis palcikatarto allvany) es ne az asztalra.
  • Eves kozben ne tegyuk az evopalcikainkat a tanyer szelere, mert az azt jelenti, hogy befejeztuk az evest.
  • Ha etelt szeretnenk venni a nagy kozos talbol, a bal kezunkben tartott rizsesedenyunket, vagy egyeb tanyert, vigyunk a kozos tal melle, es ugy emeljuk at a kivant etelt.

A leves szurcsolese egyaltalan nem minosul modortalansognak, sot, egyreszt innen lehet tudni, hogy a fogyasztonak izlik az etel, masreszt igy nem egetik meg a nyelvuket ha forro tesztalevest esznek.

Japanban nem letezik borravalo, kifejezetten sertonek talaljak a pluszban otthagyott penzt. Ez egyaltalan nem ront a szolgaltatasok minosegen, a szorakoztato- es vendeglatoipari kiszolgalas szamit az egyik legmagasabb szinvonalu szolgaltatasnak.

Furdes, egeszseg
Ahogy a termalfurdoknek, ugy az otthoni mosakodasnak is meg van a maga ritualeja: a csalad minden tagja ugyanazt a kad vizet hasznalja az esti megmartozashoz sorban egymas utan (hierarchikus sorrendben), elotte pedig az onsenekhez hasonloan lecsutakoljak magukat. A kadat letakarjak, hogy ne huljon ki a viz, ha nem egymast kovetoen martoznak. Meg azt is hallottam, hogy a vegen ezt a vizet sem engedik le, hanem egy hosszu muanyag csovel atvezetik a mosogepbe es azzal mosnak masnap. Mi is kaptunk a mosogepunk tartozekakent egy ilyen hosszu slagot, de sosem hasznaltuk.
Reggel altalaban csak zuhanyoznak es mindig hajat mosnak.

Japanban erdekes torvenyt hozott az Egeszsegugyi Miniszterium 2008-ban. A „Metabo Law“ tulajdonkeppen egy nemletezo problemat, a tulsulyt probalja ellenorzes alatt tartani. Az indoklas szerint a torveny a kozosseg vedelmere szuletett, hogy az egeszsegugy kasszajat legalabb a tulsulybol fakado betegsegek ne terheljek. A magas vernyomas, vercukorszint es koleszterin fokozhatja a sziv- es erbetegsegek, agyverzes es infarktus veszelyet.
A jogszabaly ertelmeben a vallalatoknak es az onkormanyzatoknak, az eves ellenorzeseik reszekent meg kell merniuk a 40 es 74 ev kozotti lakosok derekboseget. Azok, akik meghaladjak a Nemzetkozi Diabetesz Szovetseg altal beallitott ertekeket (33,5 huvelyk ferfiak es 35,4 huvelyk nok eseteben), dietas tanacsadasban reszesulnek. Ha a problema fennmarad a cegek 10 %-kal tobb jarulekot kell fizessenek az egeszsegkasszaba alkalmazottaik utan. Forras:

Japan egyik fontos jellemzoje a hagyomanyos Wa szellemiseg, ami a harmoniara valo torekvesben, az ellentetek kiegyenliteseben, es ezaltal egy magasabb szintu egyseg letrehozasaban mutatkozik meg, legyen szo tarsadalmi kapcsolatokrol, ertekekrol, allaspontokrol vagy alkotasrol.
A „Wa no kokoro” kifejezesnek nincs pontos definicioja, altalaban ugy hatarozzak meg, hogy inkabb a csoporton beluli rendet, harmoniat es udvariassagot ertekelik, es nem az egyenre koncentralnak.
Az osszhangra valo torekves mindenutt elkiser bennunket Japanban. Legyen szo mindennapi munkafolyamatokrol, a tomegkozlekedesrol, egy barati osszejovetelrol, vagy eppen egy jo sorrol, a precizitas, a gondossag es a folyamatos tokeletesites elmenye megkerulhetetlen. 

Vegul nehany kep olyan otletes talalmanyokrol amelyekkel csak itt talalkozhatunk. Egy reszuk a Japanikumok bejegyzesben is lathato, de azota talaltam ujabbakat. 

A “Kulonleges kavezok” cimu bejegyzesben szo volt a DAWN kavezo robotjairol, most azonban olyat mutatnek, aki a boltok bejaratanal udvozli es tajekoztatja a vasarlokat.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr3414666499

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása