Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Fujikawaguchiko

2016. május 25. - Vadrozsa

Hirtelen otlettol vezerelve szombaton lebuszoztunk Fujikawaguchiko varosaba, hogy kozelebbrol szemugyre vegyuk a Fuji vulkant.

Nem keszultunk annyira elo, mint szoktunk amikor kirandulni megyunk, csak amolyan terepszemle gyanant fogtuk fel, ugyis tervezunk meg tobbszor odamenni, legalabb legyen egy halvany fogalmunk, hogy mi var ott rank, milyen latnivalok, programok es egyeb szabadidos tevekenysegek kinaljak magukat.
A buszvonal tunt a legegyszerubbnek, vonattal haromszor kellett volna atszallni. A jegyet lefoglalni mar nehezebb volt, a japan nyelvismeret – es angol nyelvu oldal hianya miatt. Egyik ismeros segitett ebben, foglalas utan a Family Mart, Lawson vagy a 7 Eleven barmelyik boltjaban kifizetheto es kezhez kaphato a jegy.
Ilyen kisboltokbol rengeteg van orszagszerte es tenyleg nagyon hasznosak, mert a fontosabb napi cikkek, pl. kaja, innivalo, ragcsalnivalo, cigi, tisztalkodasi cikkek, ujsagok…stb. mellett, szabadidos tevekenysegekhez is hozzasegitenek. A szokasos fax, szkenneles, fenymasolas, digitalis kepek kinyomtatasa mellett, bank- es olyan tobbfunkcios automatakat, valamint nyomtatokat uzemeltetnek amelyek segitsegevel szinhaz, mozi, koncert, sportesemeny, buszjegyek es autopalyadijak is fizethetok. A menuje tobbnyelvu, de a szemelyzet is szivesen segit. Szukseg van a foglalasnal kapott szamra, annak bepotyogese utan a kepernyon megjelennek a foglalas adatai, a gep kinyomtatja az ennek megfelelo blokkot, azzal megyunk a penztarhoz, fizetunk es megkapjuk a jegyeket.

A 120 km-re levo varoskat 2,5 ora alatt ertuk el, nagyreszt autopalyan, erdovel boritott hegyek, es kisebb falvak mellett haladva. Modern, uj es tiszta a busz, mindenkinek megvan az ulohelye, a sofor kedvesen mutatja a mienket es figyelmeztet a biztonsagi ovek hasznalatara.

Fujikawaguchiko abban a kornyezetben fekszik, amit a „Fuji Five Lakes” (Fuji öt tó) neven is emlegetnek, mivel a hegy eszaki reszen 5 vulkani to talalhato: Yamanaka, Kawaguchi Motosu, Sai es Shōji.
A tavak a tobb szaz evvel ezelotti vulkankitoresek alkalmaval keletkeztek, amikor a kiomlo lava eltorlaszolta a folyok utjat. A harom legkisebb, Motosu, Sai es Shōji mai napig osszekottetesben all egymassal a fold alatt, es vizszintjuket folyamatosan 900 m tengerszint feletti magassagon tartjak.

A 158,40 km2-nyi udulovaroska 25.742 lakossal buszkelkedik es abban a szerencses helyzetben van, hogy hetvegente tobb ezer turista lenditi kereskedelmet, mivel egyik kiindulopontja a kornyeket felfedezni ohajtok es a Fuji meghoditasara indulo tomegek szamara. Tavak, templomok, muzeumok, tura- es bicikli utvonalak, golfpalyak, barlangok, vidampark es szorakoztato kozpont, termalfurdok, kotelpalya, setahajokazas es motorcsonakozas, horgaszas…es isten tudja meg mi minden varja az idelatogatokat. Egy nap alatt, meg egy szeletkejet sem tudtuk felfedezni. Legtobben 2-3 napra jonnek, allitom, hogy hetekig is el lehetne itt barangolni.

A turizmust kiszolgalo infrastruktura szerteagazo es jol szervezett. Szallodak, ettermek, bankok, buszjaratok, hajozasi tarsasagok, utazasi-es idegenvezeto irodak varjak az odalatogatokat. Az allomasrol kulonbozo szinu buszjaratok (Retro bus) kozul lehet valasztani, amelyek a szokasos  „hop-on–hop-off” elven mukodve lehetoseget adnak egy nap alatt tobb latvanyossaghoz is eljutni. Napijegy nincs, csak ketnapi, ezert ezt kihagytuk. Az alabbi terkepen latni az utvonalakat:

terkep.JPG

Eloszor gondolkodtunk, hogy biciklit berelunk ez azzal jarjuk be a kornyeket, aztan megis a gyaloglas mellett dontottunk, hogy tobbet fotozhassunk. Sajnos az idojaras nem kedvezett, eleg paras volt a levego, szinte alig lattuk a vulkant. Azt mondjak, reggel koran a legtisztabb az eg. Hiaba indultunk a legkorabbi, 7 oras busszal, mire odaertunk mar fel 10-10 korul lehetett. Feltett szandekunk volt, hogy megkeruljuk egyik tavat, es mivel a Kawaguchi volt a legkozelebb hat ezt valasztottuk. Az mar hab a tortan, hogy 13 km a kerulete, es nincs gyalogut kiepitve, csak bicikliut, ami neha az autouton halad. Neztek is nagyon, ahogy ket kulfoldi arkon-bokron-nadason verekedi at magat…. Na jo, ez tulzas, nem volt olyan szornyu, de en nem turacipobe mentem es a kemeny aszfalt kikezdte a talpam. Szerintem gyalog senki nem kerulgeti a tavat, az 5 oras ut alatt nem talalkoztunk turazokkal.
Mi ezt is kipipaltuk. Hatranya, hogy csak egy tavat lattunk.
Utkozben meg beugrottunk megnezni a Music Forest nevu zenekertet.
Nem tulzok, olyan kultursokk eri itt az embert, hogy beleszedul, meg akkor is ha europai. Tulajdonkeppen europai temaju parkot probaltak alkotni: rozsalugasokkal, tavakkal, zenelo szokokuttal, regi, Europabol szarmazo mechanikus zenegepek muzeumaval, barokk kastely-es stilusjegyekkel, olasz- nemet-, es francia zenevel, harfa dallamokkal, kolompokkal eljatszhato kottakkal, belga kivansagkuttal, toban furdozo hattyuval, kristalyfaval, Csipkerozsika rozsaval benott palotajaval es gyongyokkel diszitett hintajaval… Mesebeli, varazslatos, muveszi….
Ilyennek latjak ok Europat?

A History Hall-ban minden egesz oraban, 20 perces bemutatot tartanak a legerdekesebb zenegepekrol.

Az automata es kezi hajtasu zenegepek tortenete sok szaz evvel ezelott kezdodott, fejlodesuk a felvilagosodas koratol a II. Vilaghaboruig kiseri es huen tukrozi a tarsadalom, a technika es a muveszetek elorehaladasat.
Eszak-Olaszorszagban, Nemetalfoldon es Szaszorszagban kiterjedt ipara volt a zenelo automataknak. Egyes cegek csak a dobozok, sipok keszitesevel, mig masok a zenemuvek kottazasaval, szoges hengerekre, papircsikokra, badogkorongokra torteno atirasaval foglalkoztak.
A XVIII. sz. vegetol kezdtek elterjedni egesz Europaban, majd Eszak- es Del Amerikaban. Fontos szerepet jatszottak a koznapi emberek zenekulturajaban, mert egy-egy uj zenes szindarab, operett, opera nepszeru betetdala, vagy egy uj indulo szinte mar bemutatasa masnapjan megjelent az utcai zeneszek repertoarjaban, igy azok is megismerhettek akiknek nem volt penze eloadasra menni. Termeszetesen hallhattak az uj, konnyebb mufaju slagereket, dalokat is. A tehetosebb csaladok beszereztek maguknak otthonra is egyet.

A bemutato utan a terem kozepen levo barokk kastely-makett eletre kelt, kigyultak a fenyek, megszolalt a zene es a miniatur babak keringozni kezdtek:

Ezutan attessekeltek bennunket egy masik terembe, ahol tobbfele orchestrion volt felsorakoztatva.

Rovid ismerteto szoveg utan belepett egy szopran opera-enekesno es a zenegepre irt dallamokra Verdi ariakat enekelt, tobbek kozt a Traviatabol a Pezsgo ariajat.A zenegep ami kiserte ot, a Phonoliszt Violina orchestrion. A harom hegedun egy-egy hur van felfuzve. A korulottuk levo ezust szinu kosarra vannak felhuzva a vono loszorei, melynek a pneumatika szukseg szerint nekinyomja a hegeduket.

Az Organ Hall-ban (Orgona Hall) naponta harom, 30 perces eloadas van, egyiket sikerult elcsipnunk es fantasztikus volt. A terem az alagsorban helyezkedik el ahol az egyik falat egy hatalmas orchestrion tolti ki, a tobbi falon korbe-korbe a hozza tartozo babuk kongatjak sajat hangszereiket. 1920 korul gyartottak Belgiumban, es 800 sip van beleepitve, amelyek a fuvos-, huros-, es utohangszerek hangjat imitaljak. Rogton kaptunk izelitonek egy kis nemet zenet:

A csoda viszont csak ezutan kovetkezett: elo zenevel kisert homokrajzolo muvesz eloadasa. A hegedu es a zongora dallamai a tortenet hangulatahoz igazodtak. Mar az elso kepeknel felismertem, hogy Hamupipoke mesejet latjuk: a kislany az agy mellett terdelt es sirt, a hatterben megjelent a mostoha anya a ket lannyal,…. hirt kapnak a kastelyban rendezendo balrol, …..aztan a nyitott ablakon berepul a Jo Tunder es varazsol: Hamupipoke uj ruhat es hintot kap, …megerkezik a balba, tancol a kiralyfival, aztan ejfeli 12-ot ut az ora es menekul, szalad le a lepcson, kozben elvesziti a cipojejet....stb., mindenki ismeri a meset. De ahogy ez a fiatal lany eloadta homokkepekben, az valami egeszen kulonleges volt. Nezzetek meg nehany reszletet:

Amikor kijottunk a terembol a zene, a muveszet es a mese hatasara olyan fantaziavilagba kerultem, hogy amikor megpillantottam a toban furdozo hattyut, hosszu percekig bamultam, arra varva, hogy hercegkisasszonnya vagy kiralyfiva valtozik :)

Csodalatos elmeny volt a zeneparkban eltoltott masfel ora. Feltoltodtunk a muveszet szepsegevel es finomsagaval. Hatarozottan allithatom, hogy megeri az 1500 yenes (kb.12 Euro) belepot.

Letelepedtunk a to partjara, hogy az otthonrol hozott elemozsiankat elfogyasszuk, szellemi es lelki toltekezes utan, most fizikai testunk kovetelesenek is eleget tegyunk.
Sajnos az eg nem tisztult, sot mintha mintha jobban elrejtette volna a szepseges Fujit.
Elso kep: ezt lattuk, masodik-harmadik: ezt kellett volna:

A Fuji alakjanak tokeletes szimmetriaja, a semmi mashoz nem foghato szepseg megtestesitoje a japanok szamara. Minden evszakban, barmely napszakban es minden egtaj felol nezve gyonyoru. Tavasszal, ezer friss szinben pompazik a taj, tarka vadviragok lepik el a tavak kornyeket. Osszel, a tavakat korulolelo erdok rozsdavorosen es a barna legkulonfelebb arnyalataiban tundokolnek. A tavak csendes vizeben kristalytisztan tukrozodik a fennseges orias.
A 3776 m magas hegy azonban nem pusztan az orszag jelkepe, hanem vallasilag, a sintoizmusban es a buddhizmusban is nagy jelentosege van. A buddhistak azt tartjak, hogy a hegyet 2500 m magassagban megkerulo osveny egy masik vilagba vezet.
A  hegy lejtoi mindenutt 45°-os szogben ereszkednek ala, majd leerve, kisimulnak. Kerulete 126 km.
A leiras szerint, tobb kulonbozo kupbol omlott a lava, ami megszilardult es a salakbol, hamubol es lavabol allo tormelek egymasra rakodott. Ezek a retegek a tuzhanyo kitoreseinek fazisait tukrozik: az oriasi mennyisegu lava egyenletesen terult el a hegy oldalan, majd a kesobbi hatalmas robbanasok salak, hamu es lavaszemcsek felhojet lokik a magasba, hogy aztan visszahullva befedjek a lejtoket. Elso, irasban is emlitett kitorese 800-ban volt, a legutolso pedig 1707-ben , amikor a 100 km-re fekvő Edo varosat – a mai Tokiot – is vastagon betakarta a salak es a hamu.

Folytattuk esemenytelen kutyagolasunkat a to korul, neha letevedtunk az utrol, mert hiaba szerettunk volna a to partjan menni, minduntalan utunkat allta a nadas, vagy a szarazfold belsejebe benyulo oblok, esetleg pecasok partszakasza. Az autouton bandukoltunk es a kornyezo termeszetet csodaltuk: a dus lombu erdot, a voros fenyoket, a diszcserjes kerteket a hazak elott. Szarvasokkal, facankakassal, sot meg a bremai muzsikusokkal is talalkoztunk.

A busz 6-kor indult vissza Yokohamaba, de mivel 5-re odaertunk megprobaltunk felszallni egy korabbi jaratra. Szo sem lehetett rola, a sofor hatarozottan tiltakozott. 
Figyelmeztettek bennunket, hogy Japanban rengeteg ostoba szabaly van, amit kivetel nelkul betartanak, meg akkor is, ha tudjak, ellentmond a racionalitasnak, logikanak. Ez nem volt annyira durva, de mostantol figyelek es gyujtom oket :)

Vettunk nemi ragcsalnivalot a kozeli 7 Elevenbol, aztan korulneztunk az allomason, az informacios irodaban probaltunk tudakolodni a Fuji turarol. Mert ugye ennek is lassan eljon az ideje. Hivatalosan, SZABALY SZERINT !!! julius 1 - augusztus 30 kozott lehet megmaszni, akkor viszont tomegek indulnak hodito utjukra. Ezt kene valahogy elkerulni.

Osszesegeben, a vizholyagoktol sajgo talpamon kivul, jol sikerult a felfedezo tura. Legkozelebb biztos egyik buszos korutat valasztjuk, hogy egy napba tobb minden beleferjen.
Na, es persze mire elindult a busz, Fuji Omeltosaga is kegyeskedett elobujni a felhok kozul es a lemeno nap sugaraiban furdozni. Telefonnal lett megorokitve, ablakon keresztul. Igy jart! :)

img_0498.JPG

Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr828742292

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása