Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Hawaii

2017. január 23. - Vadrozsa

Japanban, Azsia mas orszagaihoz hasonloan nem unneplik a Karacsonyt. Pontosabban, nem ugy ahogy mi szoktuk Europaban. A nepesseg nagy resze buddhista, igy a mi kereszteny hitrendszerunk ismeretlen szamukra. Inkabb a romantikus jelenteset ragadtak meg, sok fiatal ferfi ilyenkor viszi el szive valasztottjat egy gyertyafenyes vacsorara es keri meg a kezet. A kereskedok nagy oromere, az ajandekozas szokasat is atvettek, kisebb-nagyobb ajandekot vesznek egymasnak a csaladtagok es baratok, a gyerekek itt is penzt kapnak.
Amiota Azsisban elunk, ha nem utazunk haza Karacsonyra, akkor egy melegebb eghajlatu orszagba repulunk.
Iden Hawaiira esett a valasztas, es 3 hetig elveztuk a paradicsomi szigetek szepsegeit, pihentunk, napoztunk, kirandultunk.
Ebben a bejegyzesben altalanos tudnivalokat irok a szigetekrol, tapasztalatokat, elmenyeket, tanacsokat osztok meg, aztan a kovetkezokben sorra veszem mind a negy szigetet, amelyeket felfedeztunk.

Hawaii az Amerikai Egyesult Allamokhoz tartozik, 1959. augusztus 21.-ke ota az 50. tagallamkent tartjak szamon.
Foldrajzilag teljesen elkulonul az amerikai kontinenstol, 3200 km-re fekszik delnyugatra Eszak-Amerika partvideketol. Lenyegeben egy Polineziahoz tartozo szigetcsoport a Csendes-oceanon. A Hawaii szot a proto-polineziai Sawaiki szobol szarmaztatjak, melynek jelentese „anyafold”.

Rogton az elejen ki kell ternunk a szigetek kialakulasara, mert ennek koszonheti legfontosabb jellemzoit, szepsegeit.
Lenti kepet mar mutattam nektek parszor, amikor olyan orszagokrol irtam melyek kialakulasa, foldrajza, tektonikus tevekenysege szorosan kotheto a hirhedt Tuzgyuruhoz, angolul "Ring of Fire".

hawaii_ring_of_fire.jpg

A Csendes-ocean partjain vegigfuto szeles, 40.000 kilometer hosszusagu patko alaku ovezetet melytengeri arkok es vulkanok sora alkotja, valamint a keregmozgasok okozta egyeb jelensegek: foldrengesek, gyakori cunamik jellemzik. A tuzgyuruben 452 aktiv vulkan talalhato, de itt helyezkedik el a Fold osszes aktiv es szunnyado vulkanjanak 75%-a.
A szeizmikus aktivitas is itt a legnagyobb, a Fold osszes foldrengesenek korulbelul 90%-a ebben a kornyezetben tortenik. A kepen sargaval jeloltem Hawaii-t.

hotspot.jpg

A szigetcsoport,  a Tuzgyuru kozepen, a foldkereg egy "forro pontjan", az ugynevezett hotspot-ban alakult ki. Ez olyan terulet, ahol az atlagosnal tobb ho aramlik a Fold belsejebol a felszinre, megolvasztva a foldkopenyt, amely aztan felemelkedik es a felszinen vulkansor alakul ki. A forro goc helye tizmillio evekig allando marad, a kereglemezek viszont eszaknyugati iranyba haladnak. Ennek megfeleloen nyugatrol keletre haladva egyre fiatalabbak a szigetek: Kauai kb. 5 millio, a Nagy Sziget pedig 1 millio eves. A legelso szigeteket mara mar teljesen elmosta az ocean, csak korallzatonyok maradtak beloluk a viz melyen.

A Nagy Szigettol 32 kilometerre az ocean melyen levo lavakitores mar epiti az uj szigetet, mely jelenleg mintegy ezer meterrel van a tengerszint alatt es a felszinre bukkanasaig meg kb. 60.000 evet kell varni. Mar nevet is adtak neki, Loihi-nek fogjak hivni. 
A Nagy Sziget jelenleg eppen a forro pont felett helyezkedik el, ezert harom aktiv vulkanja is van. A fenti kep a Hawaiinal talalhato magma forrast mutatja. A szamok az egyes szigetek korat jelzik millio evekben.

Szemleletesebben fogalmazva, a Hawaii-szigetek egy vulkanikus hegyseglanc oceanbol kinyulo csucsai. 136 kisebb-nagyobb sziget alkotja, ezek 2400 km hosszan terulnek el a Csendes Oceanban. Kozuluk 7 lakott, a legkisebbek csupan korall-szigetek es korallzatonyok. Legmagasabb pontja a Nagy Szigeten levo, 4207 meteres Mauna Kea alvo vulkan.

7527645_orig.jpg

hawaii_szigetek.JPG
A nyolc fo sziget eszakrol haladva:

hawaii_wiki.JPG

A szigetek eloszor csak kopar vulkanikus kozetbol alltak, a termofold nagyon lassan alakult ki. A sorozatos vulkankitoresek, lavafolyamok, foldrengesek, es cunamik ellenere, az elet megis utat tort maganak. A magokat es sporakat a legaramlatok es az ocean sodorta magaval a kornyezo szarazfoldekrol, ami nincs kozel, pl. Tahiti 4000, Kalifornia 3800, Japan 6200, Kina 7900 km tavolsagra vannak.
Az allatoknak is oriasi utat kellett megtenniuk, hogy az oceanon keresztul Hawaii-ig eljussanak. Csak kb. 20.000 evenkent sikerult egy-egy uj fajnak megtelepednie. Eloszor a keteltuek, a hullok, a bogarak es szunyogok szaporodtak el.
Amikor az elso telepesek megerkeztek, a szigetek meg csak a madarak, a Hawaii baratfoka es a deneverek otthona volt.

Az, hogy pontosan mikor erkeztek meg mindig nem tisztazott. A legkorabbi telepesek valoszinuleg polinezek voltak, akiket Menehunenak neveztek, es a Marquises-szigetekrol erkeztek nagy kettorzsu kenukkal Kauai szigetere. Elorelatonak bizonyultak es hoztak magukkal sertest, kutyat, baromfit, tarot, edesburgonyat, kokuszdiot, banant es cukornadat.
Irasos dokumentum hianyaban nehez megallapitani mikor tortent ez, a tortenettudosok ket fo aramlasi hullamot emlitenek, az elsot az 500-as, 600-as evekre, a masodikat pedig 800 vagy 1100 koruli idokre teve.
A masodik nepvandorlasi hullam soran Tahiti es Bora Bora szigeterol erkeztek az uj otthont keresok. A polinez hajosoknak kituno navigacios erzeke lehetett, az egitestek allasabol, az apaly-dagaly valtakozasabol, a felhok formajabol, a madarak roptebol es a halak vandorlasi utvonalabol talaltak ra Hawaiira.
A magukkal hozott szokasaik alapjan a tarsadalom tagjait kasztokba soroltak, kokorszaki civilizaciojukat szigoru tabu (hawaiiul: kapu) rendszerre alapoztak, ami a szuletestol kezdve a kenuepitesen, adozason, vallasi szokasokon, eloember aldozatokon, a szabalyok megszegesen keresztul a halalig, szinte minden tevekenyseget szabalyozott. Bizonyos etelek, mint pl. banan, sertes, es meghatarozott fajta halak a nok szamara tiltottak voltak. Ezeknek az eteleknek az elfogyasztasatol titokzatos erot remeltek, amihez nok nem juthattak hozza, igy ferfiak es nok nem ehettek egyutt.

Cook kapitany felfedezo hajojarol 1778. januar 18.-an pillantottak meg Oahunal a szigetek kozponti csoportjat. James Cook volt az elso ismert europai aki partra szallt Waimea Bay-ben. O nevezte el Sandwich-szigeteknek, partfogoja, John Montagu Sandwich grof utan.
1778 augusztusanak vegen az alaszkai Jeges-foknal az osszefuggo jegtakaro a hajokat visszafordulasra kenyszeritette, igy 1779 januar 17-en kikotottek Hawaii foszigetenek  Kealakekula oblebe, ahol epp a Mahakiki unnep zajlott. A meglepett bennszulottek Cookot, Lono Istenuk reinkarnaciojakent tiszteltek egy ideig.
Cook leirasa szerint a hawaiiak ugyanolyan jo felfogokepesseggel, intelligenciaval rendelkeztek, mint minden mas altala ismert nepcsoport, es az adott korulmenyek kozott nagyon is komplex eletet eltek. Egyetlen lenyeges kulonbseg a felhasznalt anyagok teruleten jelentkezett, ugyanis a hawaii tarsadalomban meg mindig nem ismertek a femet.
Az europai hajosokat elismeres ovezte egeszen addig amig ki nem mutattak valodi enjuket: nagy erdeklodessel kozeledtek a hawaii asszonyok fele es nemi betegsegeket terjesztettek kozottuk, majd egy lopasi ugybol kialakult perpatvarban a bennszulottek uldozobe vettek oket, majd tobb tarsaval egyutt megoltek, fejet levagtak, testet feldaraboltak. Halalanak helyszinere emlekmuvet allitottak Hawaii Nagy Szigeten ( Big Island), Kauai szigeten pedig szobor orzi emleket.

1795 -ben alakult meg a Hawaii kiralysag, egyesitve a szigeteket. Ket nagy dinasztia-csalad uralkodott: a Kamehameha es a Kalakaua. A tabu rendszer felszamolasa 1819-ben kezdodott, amikor II. Kahemahema, egyutt ebedelt a csalad fontos notagjaival.

A kiralysagot elismertek az europai nagyhatalmak is, viszont irigykedve neztek, hogy legfontosabb kereskedelmi partnere Amerika.
1887-ben egy uj alkotmanyt vezettek be, amely gyengitette a kiralyi csalad hatalmat. Az akkor tronon levo Liliuokalani kiralyno megprobalta visszaallitani a regi rendet, de nem sikerult.
1893-ban uzletemberek, politikusok, akik ott eltek, de nem voltak helyi szuletesuek (5 amerikai, 1 brit es 1 nemet allampolgar), osszeeskuvest szerveztek es megdontottek a kiralyno hatalmat.
1893 julius 17-en, Sanford B. Dole es bizottsaga  alakitott egy atmeneti kormanyt. A torteneszek szerint nagyfoku uzleti erdekeltseg iranyitotta a csoportot es nincs kizarva, hogy az allamokbol kaptak batoritast.
A kiralypartiak kozben tovabb folytattak a lobbizast Washingtonban Grover Cleveland elnoknel, akinek velemenye szinten az volt, hogy torvenyellenes volt a tronfosztas. Kozben Japan es Nagy Brittania is nyomast gyakorolt a kormanyra, Hawaii sorsanak eldontese miatt.

A kiralypartiak 1895-ben egy 600 fos sereget verbuvaltak es ellen-forradalmat inditottak, de balul sult el, mert a palota alagsoraban rejtett fegyvereket megtalaltak, a kiralynot letartoztattak es allando hazi orizetben tartottak.
1895 januar 24-en a Hawaii Koztarsasag katonai torvenyszeke kenyszeritette ot, egy 5 oldalas tronrol valo lemondo-nyilatkozat alairasara.

Az elso nagyobb szamban erkezett bevandorlok a kinaiak voltak, akik 1852-ben szerzodott munkaskent jottek. Oket 1868-ban japan munkasok kovettek, majd Koreabol, Szamoabol, Puerto Ricobol is jottek, igy vegre megtort a feher ultetvenyesek addigi egyeduralma.
A behurcolt betegsegek, foldeltulajdonitasok kovetkezteben alaposan megvaltozott a hawaiiak elete: az osi lakossag fokozatosan csokkent, a hagyomanyos hawaii elet osszeomlott.

Bar kikialtottak a koztarsasagot, a hawaii gazdasag egyre jobban fuggott az USA-tol, egyre nagyobb lett az amerikai befolyas. Mas orszagok is annektalni akartak volna a szigeteket (pl. Nemetorszag, Nagy Brittania, Japan), ezert az volt az egyetlen megoldas, hogy fuggetlensegukkel felhagyva csatlakoznak az USA-hoz – megvedve ezzel magukat attol, hogy mas orszag fennhatasaga ala keruljenek, illetve tovabbra is a teruletukert vivott harc kozepette eljenek. A bevandorlok is aktivan kampanyoltak a terulet allamma nyilvanitasa mellett.
Vegul, 1959-ben Hawaii 50. allamkent csatlakozott az USA-hoz.

Fovarosa es egyben legnagyobb telepulese Honolulu. Zaszlaja es cimere:

flag_of_hawaii_svg.png

650px-seal_of_the_state_of_hawaii_svg.png

Van neki hivatalos hala is, megpedig az ékfoltos Picasso-hal. Hawaii neven: Humuhumunukunukuapua’a. Azt szoktak viccesen mondani, hogy a nev hosszabb, mint a hal.

ekfoltos_picasso-hal.jpg

A terulete osszesen 29 311 km², erre 1 404 054 fo jut (2013-as adat).

Az allam hivatalos nyelve a hawaii es az angol. Sajnos az anyanyelvet beszelok szama az 1800-as evektol fogva folyamatosan csokkent, 1854-ben az iskolakban megkezdtek az angol nyelvu oktatasra valo atterest, es ezzel halalra is iteltek a hawaii nyelvet.
1900-ban eletbe lepett egy „Organic Act” nevu torveny, amelyet a Hawaii Koztarsasag hozott, es eloirta, hogy a szigetek osszes dokumentumat angol nyelven foglaljak irasba, es az iskolaban az oktatas legalabb 50 szazalekban angolul folyjon. Nem tiltottak a hawaii nyelvet, de annak hasznalatat egyertelmuen a maganeletben folytatott kommunikaciora korlatoztak.
2000-ben a hawaii nyelvet anyanyelvkent beszelok aranya kevesebb mint a lakossag 0,1%, igy a veszelyeztetett nyelvek koze soroltak.
A hawaii nyelv rendelkezik a legkevesebb hanggal, 5 maganhangzó – a, e, i, o, u – mellett 6 massalhangzo – k, l, m, n, p, w – es egy ugynevezett hangszalag-zarhang (hawaii nyelven: ʻokina) alkotja az abecet. Pl. a “ Hawai’i “ szobol is gyakran lefelejtett, aposztrofhoz hasonlito jel hangszalag-zarhangot jelol. Ez amolyan megakadas-szeru massalhangzo, ket teljes erteku maganhangzo kozott. Minden eredeti hawaii szo maganhangzora vegzodik, es minden massalhangzot maganhangzonak kell kovetnie.
Ezekbol a betukbol aztan, olyan nehezen kiejtheto es megjegyezheto szavak szuletnek, mint pl. a „ho'oponopono“ - ami azt jelenti: jobba tenni valamit, tokeletesiteni, egy hibat kijavitani.
Alekanekelo: harcos vedoszentje,
Aukukeko: bolcs.
Helysegnevek: Pepeekeo, Kealakekua, Kawaihae, Honaunau, Holualoa, Punaluu, Opihikao, Kahakuloa, Ulupalakua, Puuiki, Puunene, Keoneoio, Walaleale, Hanamaulu, Kaneiolouma Heiau,……stb.

Az „Aloha“ szot biztosan sokan ismerik, hallottak. Jelentese szeretetteli udvozles es bucsu is lehet, de jelent meg beket, szeretetet, szerelmest is. Tulajdonkeppen egy mozaikszo, mely az
Akahai = josag, a
Lokahi = egyseg, a
Oluolu = kedvesseg, a
Ha-aha-a = szerenyseg es az
Ahonui = turelem jelentesu szavak kezdobetuibol all ossze.

Az „aloha-filozofiaban” a kovetkezo koltoi kozmondas fejezi ki a beke alapjat, a hawaiiak faji kozombosseget:
Maluna o na aupuni a pau o ke ola o ke kanaka „ vagyis - Minden nemzetek folott all az emberiseg!
Ezt maig valljak, bar hagyomanyos kulturajukat es eletuket eppen a sok bevandorolt idegen semmisitette meg.    

Ha egy ilyen tropusi orszagba keszulunk utazni, fel sem merul a kerdes, hogy milyen idoszakban menjunk, hiszen ott mindig meleg van, meg telen is, vagyis az esos evszakban. Ez igy is van, a teli atlaghomerseklet 22-24 °C koruli, a nyari atlaghomerseklet tobbnyire 28 °C feletti.
Annyit jegyeznek meg, hogy az itt tapasztalt eso, kicsit kulonbozik az azsiai esozestol. Azsiaban azt tapasztaltuk, hogy esos evszakban is voltak olyan napok amikor egyaltalan nem esett, vagy lezudult gyorsan egy kiados monszuneso, aztan kisutott a nap.
Hawaiion, foleg a keleti oldalakon napokig esett, ez bizony megkeseriti a vakaciozast, mert sok program elmaradhat. Legutalatosabb a permetszeru eso, ami szinte a semmibol szitalt ala, es mire biztonsagos helyre helyeztuk a kamerat es magunk is esokabatot vettunk, mar el is allt. Aztan par perc mulva ujrakezdte, es megint ujra. Erdekes jelenseg, meg komoly felho sem volt az egen, csak hullt a permet a nyakunkba.
Volt olyan, hogy hosszu orakig mintha dezsabol ontottek volna, pont Maui eszaki reszen autoztunk egy szuk hegyi uton, alig volt 2 m a latotavolsag, szembe is jottek, elakadtunk, beszorultunk a saros, rossz utakon, egyik oldalunkon meredek sziklafal, ahonnan potyogtak a kovek, masikon a szakadek es az ocean….nem is reszletezem tovabb. Azt hittem nem kerulunk ki onnan…
Ilyen idoben senki ne autokazzon a partszakaszok keskeny utjain!
Aztan rajottunk hogy delen es a nyugati oldalon nem esik es atautoztunk oda. Meg egy orat sem haladtunk es maris napsutes fogadott. Hihetetlen milyen idojaras valtozasok vannak kis teruleten belul.

A Csendes-oceani passzatszel eszakkeleti iranya szabja meg a csapadekmennyiseget. A szigetek nyugati es deli oldalai szelarnyekban vannak, igy kevesebbet esik, itt javareszt szavannak alakultak ki, mig az eszaki es keleti oldalakra szabadon juthat be csapadek, itt tropusi esoerdok es buja novenyzet uralkodik. Ho csak 4205 meter felett esik a Mauna Kea es a Mauna Loa csucsain.

Az odautazas idoszakat nem az esos evszak miatt idozitettuk rosszul, hanem az unnepek miatt. Karacsony ott is csucs-szezon, tomve voltak a szallodak, a strandok, a boltok… Erre nem szamitottam. Gondoltam, hogy nem leszunk csak ketten a szigeten, de hogy ennyi japan, amerikai, kinai, indiai es mindenfele nemzetisegu turista toltse ott az unnepet, arra almomban sem gondoltam volna. A legdragabb luxusszallodak is mind foglaltak voltak.
Masodik hiba amit elkovettem, hogy csak az elso szallashelyet foglaltam le Honoluluban, mert nem tudtam mikor megyunk tovabb, hany nap alatt nezzuk meg Oahut, mennyi ido kell a kovetkezore…stb. Azt hittem majd menetkozben ahogy alakulnak a napjaink, ugy foglalok. Aham,…. mar Honoluluba kiderult, hogy nincs szallas Mauin. Most akkor mi legyen?
Mivel Kauai-t nem tudtuk Honolulubol helikopteres turaval megnezni, - amiben en itthonrol remenykedtem-, ugy dontottunk odarepulunk. A szigetek kozott kis propellers gepek viszik az utasokat, a tavolsagok nem nagyok, 40-50 perces repules csupan. A Karacsony miatt a repjegyek ara is az egekbe szokott es az autok berleti dija ugyszinten. Minden szigeten autot kell berelni, anelkul nem lehet mozdulni. Kivetel ez alol Oahu, ott egesz jo a buszkozlekedes, meg lehet oldani azzal is a varosnezest.

Mivel a Booking.com-nal betelt az osszes szallashely, tovabb probalkoztunk a Homeway es az Airbnb szallaslehetosegeivel. Utobbira ott, sebtiben regisztraltam, ezert mindenfele biztonsagi es banki adatot kertek tolem, amit eleg nehez volt beszerezni. Kauain minden este azzal foglalkoztunk, hogy szallast, repulot es autot foglaljunk a kovetkezo szigetekre. Akkor nyugodtunk meg valamelyest, amikor korvonalazodni latszott mikor, hova megyunk es hol alszunk. Mauin szinte minden este mashol szalltunk meg, mert csak egy-egy napra talaltam ures szobakat. Volt reszunk meglepetesben is, aki ismeri az Airbnb-t, tudja, hogy kicsit olyan mint a Couchsurfing (kanapeszorf), nem nagyon lehet tudni hogy milyen a fogado es mi var rank az adott helyen. Oke, a szallasadorol irt visszajelzesekbol kiderul valami, de attol meg lehetnek ketsegeink.
Egyik szallasadonknal peldaul Makawaon, koszos szoba, furdo es agynemu fogadott, tobb masik Airbnb-s vendeggel megosztott, ajtozarak nelkuli hazban. Nem volt mit tenni, mert a penzt az Airbnb leveszi elore es este keson hova menjunk. Megkertuk huzzon tiszta agynemut, aztan megosztottuk a haloszobankat a sok szunyoggal, pokkal, bogarral, hangyaval, gekkoval….Mindez 120 dollarert.
A faszi nagy szorfos, kepet is adott magarol, pontosabban egy kepeslapra ot raktak, amint a hullam-alagutban halad. Itthon aztan rakerestem es tenyleg tud valamit :)
Csomo video van a Youtube-n rola. Nem is tudtam, micsoda tehetsegnel foglaltam szallast :)

Szoval tessek szallast foglalni elore es kerulni a karacsonyi idoszakot!

Autoberlessel nem volt kulonosebb gond, kb. 50-60 dollar/nap, az olcsobb kategoria. Csak az utolso helyen volt egy kis atveres, a Rentalcar.com -on, 460 dollarert befoglalt autot a helyszinen 690-ert adtak csak oda. Merthogy rajonnek mindenfele illetekek. Azert is fizetni kell, ha nem ugyanabban a varosban adjuk le, mint ahol felvettuk.
Hiaba cirkuszoltunk veluk. Vegul kaptunk egy magasabb kategoriat ezert a penzert, egy Chevrolet Impalat. Azota is levelezesbe vagyunk a Rentalcarral es az amerikai fogyasztovedelemmel, de nem sok remenyt fuzok hozza.
A benzin nem draga, gallononkenti ara 2.90- 3.44 kozott ingadozik benzinkutankent. Vegyunk pl. egy 3 dollaros atlagot, egy gallon 2.81 Euro. (866 Ft., vagy 12.6 Lei.)
Es mivel 1 gallon = 3.7 liter, igy konnyen kiszamolhatjuk, hogy egy liter benzin kb.0.75 Euro, vagy 234 Ft. vagy 3.4 Lei.

Azt hogy melyik a legszebb sziget a negy kozul, nem tudnam eldonteni. Mindegyiken vannak csodas tajak, gyonyoru palmafas partok, kulonleges termeszeti kepzodmenyek. Kauainak peldaul csak 20%-ka fedezheto fel autoval, ott helikopterrel visznek korbe a szigeten es igy fentrol lathatod a Waialeale hegyet es az oldalaban levo “Konnyek falat”, a Na Pali Park szinpompas sziklait, a Waimea kanyonokat…
Maui es Oahu a klimaja miatt turistasabb hely, ezert zsufoltabb es dragabb is. Itt vannak a legszebb strandok, a legtobb bevasarlasi lehetoseg es elegans, meregdraga szallodak. Mauin kihagyhatatlan a hires Hana fele vezeto ut. A Maui bejegyzesben irok rola bovebben.
A Nagy Sziget pedig az apokaliptikus hangulatu Vulkani Nemzeti Park miatt felejthetelen elmeny.

Hawaii egyedi termeszeti szepsegeit Hollywood is felfedezte es szamos filmben e lenyugozo taj szolgal hattereul az adott tortenetnek. Itt forgattak tobbek kozott a Jurassic Park, a Hat nap, het ejszaka (1998), Avatar (2009) , A Karib-tenger kalozai (2011), a Waterworld (1995), Lazadas a Bountyn (1962), A Kai’ulani hercegno (2009), a Gilligan szigete, Az 50 elso randi, Pearl Harbor (2001), A fegyverek szava (2002), (Tropusi vihar, 2008), cimu filmeket, valamint a  Thomas Magnum, a Lost, a Hawaii Five-0 es a Hawaii uzenetek sorozatokat.
Hawaii hires a hatalmas hullamairol, amelyek nem keves szorfost vonzanak a vilag minden tajarol. Az 1987-es Hullamok bajnoka, a 2002-es Sorsdonto nyar es a Soul Surfer  is erre a temara epulo filmek.

Idozonailag, Hawai a koordinalt vilagidohoz (UTC) kepest -10 oraval hatrebb van. Japantol pedig -19 oraval hatrebb, igy megoldottuk az idoutazas kerdeset. Tokiobol pentek este 9-kor felszallt a gepunk, repultunk 9 orat es megerkeztunk ugyancsak pentek nap, delelott 11-kor Honoluluba. Tehat nyertunk majdnem egy teljes napot.

Az etelekrol annyit irnek altalanossagban, hogy nincs olyan nagy valasztek mint Azsiaban es nem is annyira egeszsegesek. A leggyakoribb ugye a hamburger sult krumpli, steakek es sult oldalasok. Persze vannak tengeri herkentyuk is, meg olasz, mexikoi, thai…stb. ettermek is elvetve. Garnelarakot sok helyen arulnak, ha igazan jot akartok enni akkor az Oahun Giovanni boltja, jobban mondva teherautoja, mert ott van a konyha kialakitva.

http://www.giovannisshrimptruck.com/

Mi sokszor vasaroltunk a Safeway nevu elelmiszerboltban, meg kartyat is csinaltattunk. Ott aztan mindent kapni, gazdag a valasztek: finom sonkak, szalamik, sajtok, sult csirke, salatak, habos es gyumolcsos sutemenyek, uditok, gyumolcsok, zoldsegek. A Japanban hianyolt izekbol itt aztan nem volt hiany. Csak az nem tetszett, hogy nagy kiszerelesben arulnak sokmindent: nem vehetsz meg 2 doboz sort csak 6-ot, egy doboz sutemeny is legalabb egy kilos (10-12 db), narancsle 5 literes, tej altalaban 4 literes. Nem akartam minden nap ugyanazt enni, plane nem sutibol. Vettunk egyszer egy doboz browniet, 6 db. volt benne, de olyan nagy es tomeny szeletek, hogy legalabb 3 napig ettuk.

Etteremben steaket es bordat kostoltuk, (kb. 35-40$), roston sult halfile (kb.18-22 $), hamburger (12 $), garnelarak (10-16$), baranyragus spagetti (27$), bananlevelben parolt csirke (11$).

A borravalot mindenhol elvarjak, es nemcsak 10%-ot, nehany helyen a szamlara fel van tuntetve az ajanlott 15, 18 vagy 20 %. A kepek kozott lesz a szamla is, lefotoztam.

Szinte minden elelmiszerboltban van uditoitalos automata, de nem a dobozos udito, hanem poharba engeded magadnak, (Cola gepnek nevezik Mo.-on:), kavegepek, vagy termoszba lefott Kona kave, mindenfele kiegeszitovel: cukrok, tobbfele izu tejszin, szirupok:  mogyoros, vanilias,  irish cream…stb. Magadnak adagolod, kevered, izesited, kostolgatod….naaa mi kell meg bele…, huuuu azt nagyon imadtam.
Benzinkutakon egesz sarok be volt rendezve mindenfele automatas finomsaggal. Amig tankolt a “sofor” addig en kotyvasztottam:)

A kepek egy resze kozertben keszult, arakat lehet szamolgatni. Figyelni arra, hogy nem kg, hanem font a mertekegyseg (1 kg = 2,20462 font (lbs). Vannak szines cimkes helyi sorok, sajtok, sutik. Masik resze ettermes, az ottani arakrol fentebb irtam.

Vasarlasi lehetoseg mindenfele van, de talan Lahaiana az, amit megemlitenek, a teljes foutca ettermek es kulonbozo boltok sora. Ezenkivul Oahun van az Ala Moana nevu bevasarlokozpont. Az ajandekboltok tomve vannak hawaii mintas mindenfelevel, muanyag viragfuzerekkel, mind egyformak, nemelyikuk borzasztoan giccses. Vannak kezmuves boltok is, ( Lahaiana, Makawao, Haiku, Hanapepe, Hanalei, Honokaa…stb.) ahol szep, egyedi darabokat vihetunk emlekbe.

Egyelore ennyi jutott eszembe, vegyuk most sorba a szigeteket, aztan ha kimaradt valami, meg frissitem.

 

Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr6912137407

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása