Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Big Island

2017. február 23. - Vadrozsa

Az uj ev reggelen erkeztunk az utolso felfedezesre varo szigetre, Hawaii Nagy Szigetere (The Big Island).
Mint neve is mutatja, a maga 10.450 negyzetkilometerevel ez a legnagyobb kiterjedesu sziget, terulete  joval nagyobb, mint az osszes tobbi szigete egyuttveve. Ennek ellenere lakossaga alig haladja meg a 190 ezer fot.

James Cook kapitany harmadik es egyben utolso felfedezo utja soran jutott el a Csendes oceanbol kimagaslo szigetekig.  1778. januar 18-an pillantottak meg Oahunal a szigetek kozponti csoportjat, melyet Cook Sandwich-szigeteknek nevezett el az Admiralitas elso lordjarol, John Montagu Sandwich grofrol. Augusztus vegen az alaszkai Jeges-foknal az osszefuggo jegtakaro a hajokat visszafordulasra kenyszeritette, igy a Resolution es a Discovery 1779.  januar 17-en kikotottek Hawaii foszigetenek Kealakekula-oblebe.
1779. februar 14- en reggel Cook elhagyta hajojat es kiment a partra, hogy visszaszerezzen egy csonakot amelyet a szigetlakok loptak el az ejszaka folyaman. Ugy tervezte, hogy a mar sokszor bevalt technikat alkalmazza: fogva tartja a helyi fonokot, amig vissza nem adjak a flotta tulajdonat. A terv azonban ez alkalommal nem valt be. Hirtelen tobbszaz bennszulott tunt fel es megprobaltak megakadalyozni fonokuk elrablasat. Cook es emberei csapdaba estek. Az obolben horgonyzo ket hajo tuzet nyitott, hogy segitsen a bajba jutott tengereszeken. Am azok hiaba kisereltek meg a hajojukra valo visszajutast, probalkozasuk sulyos aldozatokat kovetelt. Cook is hiaba kert erositest, mar keso volt, a tuleroben levo bennszulottek bekeritettek, hatba szurtak, vegul halalra vertek bunkos botjaikkal.
Miutan Clarke parancsnok nagy nehezen visszaszerezte testenek nehany maradvanyat, katonai disztemetessel vegso bucsut vettek Cooktol. Halalanak helyszinen ma emlekmu all.

Most, miutan mi is felfedeztuk, batran allitom, ez az egyik legcsodalatosabb hely a vilagon. Sokszinuseget eghajlata, okologiai jelentosege, valamint geologiai felszine es tevekenysege csak fokozza. Ez az a hely, ahol lehet sielni a havon, es nehany ora autozas utan furdeni a meleg oceanban.

hawaii-bigisland-climate-map-lovebigisland.jpg

Wladimir Koppen, eghajlattipusokat osztalyozo rendszere szerint (Koppen climate classification), a szigeten 8 eghajlati ovezet talalhato meg. Az alabbi terkepen 10-et listaztak, de a "nyari szaraz" es "nyari huvos" (summer dry, summer cool), mindketto a mersekelt, szaraz eghajlathoz tartozik. A "teli szaraz" es "nyari szaraz" (winter dry, summer dry) pedig tropusi szaraz eghajlat.
A sziget kozponti resze, valamint a nyugati partvidek, Hilo es kornyeke inkabb esos, mig a keleti partvidek, Kona kozponttal meleg es napos.
Legmagasabb pontja, a Mauna Kea (Feher-hegyseg) 4207 meterrel nyulik a tengerszint fole. Ha az ocean aljatol merjuk, 10.723 meter magasra agaskodik, igy megelozi a Mount Everestet, ami csak 8850 meter es alapja tengerszint feletti magassagban van. A Mauna Kea egy kihult pajzsvulkan, tetejet gyakran ho boritja. Kb. 4600 eve tort ki utoljara.

279px-location_hawaii_volcanoes_svg.pngFelszinet nemcsak a szunnyado Mauna Kea, hanem negy masik pajzs vulkan is alakitotta: Kohala (a legregebbi, 60.000 evvel ezelott torhetett ki, most kihalt), Hualalai (aktiv, utoljara 1801-ben tort ki), Mauna Loa (aktiv, utoljara 1984.marc.24-en tort ki) es Kilauea (aktiv, utolso kitorese 1983. jan.3). Az aktiv vulkanoknak koszonhetoen a sziget meg mindig novekszik: 1983. januarja es 2002 szeptembere kozott az oceanba omlott lava 220 hektarnyi teruletet adott a szigethez.
A Kilauea lavaja ugyanakkor tonkretett tobb varost, 1960-ban Kapohot, 1990-ben Kalapanat es Kaimut, 1987-ben pedig egy nagy, L-alaku, edesvizu medencet toltott szinultig Kalapana teruleten.
Lavafolyasok mellett, foldrengesek es cunamik okoznak nagy karokat, egyszoval, nem egy bekes kornyek. De valoszinu pont ebben rejlik a vonzereje, turistak ezrei kerekednek fel, hogy testkozelbol erzekeljek a termeszet vad erejet, szembenezzenek a fortyogo magmaval es vegtelen lavamezokon setaljanak.

A Hawaii Vulkanok Nemzeti Parkot (Hawaiʻi Volcanoes National Park) a sziget delkeleti reszen alapitottak 1916 augusztus 1-jen. 1348 km²-es  teruleten a 4170 meter magas Mauna Loa es a mindossze 1247 meteres Kilauea figyelheto meg, melyek a Csendes-ocean vulkanikus lancanak legfiatalabb tagjai, igy ertelemszeruen a Nagy Sziget is a legifjabb mind kozul, alig 1 millio eves.
Az elso bejegyzesemben emlitett forropont (hotspot) most pont itt van alatta, ezert aktivak a vulkanjai. A parkot az Unesco a “World Heritage Site” es “World Biosphere Site” nevekkel vette listajara.

Weboldalukon nyomon lehet kovetni a vulkanok tevekenysegeit es a turautvonalak jarhatosagat.
https://www.nps.gov/havo/index.htm

Itt toltottuk az elso napokat. A belepo 20 dollar/ kocsi es ez 7 napig ervenyes. Elsore lehet, hogy soknak tunik a 7 nap, viszont csaknem 250 kilometernyi turautvonal van kialakitva, a Kilauea vulkan kornyeken 10 turautvonal, a Mauna Loan pedig 4, ha jol emlekszem, ezek kozul egyik 3-4 napos. Szoval, aki akar, tud bolyongani. A park ejjel-nappal nyitva tart, es kempingezesi lehetoseg is van.

En leginkabb a lavafolyam tengerbe omleset szerettem volna latni, de sajnos pont azt zartak le elozo nap. Szilveszter ejjelen ugyanis egy nagyobb, lava alkotta partszakasz beomlott es a mergezo gazok szintje meghaladta a kritikus hatarerteket.
Kicsit csalodott voltam, de abban remenykedtem, hatha megnyitjak az elkovetkezo napokban.

A Kilauea Visitor Centerben pontos felvilagositast es terkepeket adnak a turautvonalakrol, latnivalokrol, biztonsagi eloirasokrol. A legfontosabb szabaly, hogy ne terjunk le a kijelolt utvonalrol es ne menjunk kozel az elkeritett fumarolakhoz.  Ezek olyan nyilasok a foldkereg felszinen, ahonnan goz es kulonbozo gazok ( szen-dioxid, ken-dioxid, hidrogenszulfid, hidroklorsav, borsav, alunit, ammonia…stb.) tornek felszinre. A kitoro vizgoz homerseklete altalaban 200-900 °C. A szabad levegon a vizgoz kondenzalodik, az asvanyi anyagok es a szennyezodesek jo resze kivalik belole, innen a gomolygo fust.

Eloszor a Jaggar muzeumba mentunk, amely 1912 ota mukodik. Nevadoja Thomas A. Jaggar, aki alapitoja es korabbi igazgatoja volt a Hawaii Volcano Observatory-nak. Ingyenes es egyszeru kis muzeum, sok erdekes infoval a vulkani tevekenysegrol. A teljes hawaii sziget lanc 2414 km hosszu.

A muzeum elott levo placcrol tokeletesen megfigyelheto az 1.6 kilometerre levo, fortyogo Kilauea magma-to. A terulet egyebkent le van zarva, nem lehet kozelebb menni.
A parkorok itt is jelen vannak, hogy kerdeinkre valaszt adjanak es felugyeljenek, nehogy valakinek eszebe jusson lemenni a kraterbe.
Amig ott nezelodtunk egyik parkor legalabb egy oras tajekoztatot tartott a park vulkani tevekenysegerol.
Kilauea egy viszonylag fiatal vulkan, 300.000 es 600.000 ev kozottinek saccoljak, viszont egyike a legaktivabb vulkanoknak. A gyakori lavakitoresek nagy teruleten  taroljak le az elovilagot. Az 1820-as evektol kezdtek figyelni es dokumentalni tevekenyseget, napjainkig 95 kitorest szamoltak ossze.
1959-ben egy latvanyos kitorese soran, 5 heten at tarto, 580 m magasra toro lava szokokutat produkalt. Mar akkor erdekelte az embereket e gyonyoru es veszelyes jelenseg, tomegesen erkeztek turistak a szigetre. Egy 75 eves neninke meselte a fiatal parkornek, hogy annak idejen o is eljott. Fantasztikus latvany volt az oriasi lava-szokokut, esett az eso, de abszolut nem ereztek, mert a hatalmas ho miatt elparolgott a levegoben.
A vulkan masik vegtermeke a vekony uvegszalak amelyek a levegoben szallnak, aztan magas haztetokon, fak tetejen, villany-oszlopokon akadnak fent. Pele hajanak nevezik Hawaiion (Pele's hair), mivel Pele a vulkanok Istennoje. Lehetosegunk volt megfogni egy ilyen tincset, a parkor bemutatojan.

Ket feltunoen kulonbozo lavafolyas van a szigeten, az Aa (durva, egyenetlen feluletu es tobb mint 10 meter vastag), es Pahoehoe (sima feluletu, nyulos vagy kotel lava, 1-2 meter vastag).
A tobb szaz negyzetkilometernyi lava retegesen boritja be a lejtoket. Folyekony allapotaban,  sebessege 10 - 60 km /ora kozott mozog, attol fugg milyen az osszetetele es milyen teruleten halad at. Ahogy a fold alatti tevekenysegek nyomasa valtozik, ugy a magma to szintje is emelkedik vagy csokken. 2016-ban, 21- 36.5 meter kozott mozgott.

A Halemaʻumaʻu krater kornyeken jol lathato nehany fumarola, a fold itt allandoan gozolog. A magma-to pedig folyamatosan fortyog. Egeszen elkepeszto latvany, ahogy forr, zubog a tuzpiros magma, eg fele oltogetve nyelveit…Egybol a pokol jutott eszembe, azt szoktak igy leirni, abrazolni: kenkoves tuz, ego katlan a fold alatt….. Nem is jartak messze az igazsagtol, ez valoban a pokol tornaca! Rabul ejto szepsege mellett, halalt hordoz magaban.
Este meg latvanyosabb, mar messzirol lehet latni ahogy vorosre festi az eget, es a gomolygo gozfelhot.

 

Elso napokban Hiloban laktunk, onnan kb. egy oranyira van a park. Meseltem, hogy itt huzott le bennunket a Budget autokolcsonzo, 212 dollar felarat raszamolva kulonbozo koltsegek cimen. Hiaba foglaltuk le a Rentalcar.com -on 484 dollarert, o 696 $-ert adta oda az autot. Hosszas huza-vona, alkudozas es fenyegetes utan vegul adott egy magasabb kategorias autot ebben az arban, egy Chevy Impalat. A klasszikus amerikai stilus talan egyik utolso kepviseloje, hatalmas csomagtartoval, belul nagy fotelek karfakkal, barsony huzattal.
Azt meg hozzateszem, hogy nem hagytuk annyiba a dolgot, hazaerve panaszt irtunk a amerikai fogyasztovedok hivatalanak.

Korulbelul 2-3 napot szantunk a parkra, ha az ido engedi, az alatt kenyelmesen be lehet jarni.
A Chain of Craters Road (Kraterek lanca ut) egy 30 km hosszu, autoval megteheto utszakasz a parkon belul, mely a vegen, 1128 meteres szintkulonbseggel levezet az oceanig. Utkozben sok a latnivalo es turaosveny, akar egy teljes napot el lehet tolteni. Visszafele is ugyanott kell jonni, ujabb 30 km (tehat osszesen 60 km), az uton nincsen tankolasi, sem etkezesi lehetoseg, elore kell keszulni ilyen aprosagokkal.

Kilauea lejtoin, jol megfigyelheto a lava pusztitasa: ameddig eljutott mindent felegetett, fekete kopenye ala rejtett. Az epsegben maradt, zoldulo esoerdok elesen hataroljak a koromfekete, megszilardult lavafolyamokat.
Az okologiai valtozas termeszetes laboratoriuma ez, ahol vegigkovetheto a halal, majd a termeszet megujulasanak valamennyi szakasza. A lavahasadekokbol utat tor maganak az elet es uj erdo szuletesenek lehetunk tanui, eloszor a zuzmok, pafranyok, cserjek, ….majd kesobb a suru lombozatu fak jelennek meg.
A geologiai dinamizmust szorosan kovette az evolucios biologia, tobb ezer egyedi faj fejlodott ki az elszeparalt Hawaii-szigeten.

Elso megallonk a Thurston Lava Tube (Nahuku) nevu lavacsonel volt.
A lavabarlangok kialakulasa viszonylag egyszeru folyamat eredmenye: a vulkan kitorese kovetkezteben a forro lava a felszinre omlik, ahol talalkozik az akar tobb mint ezer Celsius-fokkal hidegebb levegovel. A lavafolyam kulso retege megszilardul, es szigeteli a belso reszeket, ahol a keregben tovabb folyik a lava. Amint megszunik a lavafolyas, ez a kereg megmarad, es egy csoszeru kepzodmeny alakul ki. A teto sok helyen nem birja el a sajat sulyat, es beszakad, igy fuggoleges jaratok is letrejonnek.
Ezt a 183 meter hosszu lavacsovet 1913-ban fedeztek fel, egy suru erdotol korulvett kraterben. A lefele vezeto uton szinte misztikus erzese tamad az embernek, amint az orias Hapu'u pafranyok, Ohia Lehua fak es buja tropusi novenyzettol korulvett osvenyen lepked.
A barlangban a levego nyirkos es huvosebb, a nehol 6 meter magas mennyezetrol viz csopog ala. A kivilagitott falakon jol lathatoak a kulonbozo formaju es szinu asvanyi retegek, az olvadas jeleit hordozva magukon.

A Petroglyphs Trail ( Petroglifa tura) soran olyan sziklarajzokat lathatunk amelyeket az oslakosok vestek a puha lavakovekre evszazadokkal ezelott. A palcika emberek, kenuk, teknosok es mas motivumok berajzolasanak pontos jelentese nem ismert, valoszinu a szuletesek es mas jelentos esemenyek rogzitesere szolgaltak az itt elo nepek eleteben.
Az elso telepesek megerkezese ota, a partmenti regioban szamos falu epult: Kamoamoa, Lae 'Apuki, Kealakomo es masok. A 13. szazadban itt epitettek meg Hawaii elso, emberaldozatot bemutato templomat( Luakini Heiau). Mindez mar a multe, melyen a lava ala temetve.

1986 ota, a lava tobbszor is atfolyt a Chain of Craters nevu uton, csaknem 15 kilometernyi utat tonkreteve. 1989 juniusaban, a Waha'ula Visitor Center es kapcsolodo epuleteit egette el a lava. Kamoamoa falut es fekete homokos strandjat 1992 novembereben boritotta el a lava.
A Kealakomo kilatorol gyonyoru panorama nyilik a Csendes-oceanra es a hatalmas lava mezore, amely teljesen befedte az egykori Kealakomo telepulest. A tengerparti falucska valoszinuleg az 1868-as foldrenges es szokoar soran pusztult el es valt elhagyatotta, majd vegleg maga ala temette az 1969-1974 evek Mauna Ulu lava-folyasa.

Az ut vegen, az oceanhoz erve, a vulkani lava es a Csendes Ocean lenyugozo kozos alkotasa lathato, a Holei Sea Arch. A 27,4 meter magas ivet egy bazaltos lavafolyam vagta a sziklaba mintegy 550 evvel ezelott. A szepseges kreacionak korlatozott az elettartama, a hullamok erozios hatasanak kovetkezteben elobb-utobb osszeomlik.
Nehez jo szogbol lekapni, mert nem ajanlatos a szikla peremig kimenni, nem lehet tudni mennyire stabil.

Parkbeli tartozkodasunk soran, nagyon figyeltem, hogy kozelrol lefenykepezhessek egy hawaii ludat (Nene).
A Nene, az allam hivatalos madara, endemikus faj es kizarolag a termeszetben lathato, Oahu, Maui, Kaua'i, Molokai, es a Nagy Szigeten.
Aznap mar masodszorra sikerult talalkozni veluk, eleg szelidek, egeszen kozel lehet menni hozzajuk. Igaz, a masodik liba, fenyegetoen kozeledett felem es nyujtogatta a nyakat, aztan eszrevettem, hogy csupan a tojasokon ulo parjat felti.
Kepek az alabbi galeriaban, leiras a jobb oldalon: A video, a Chain of Craters Road vegen keszult.

Masnap a tovabbi turautvonalak kozul terveztunk megtenni nehanyat. Reggel bementunk a Visitor Centerbe, kepeslapokat vettunk es azokat irogattunk, amikor egyszercsak bejelentettek, hogy aznap delutan 2 oratol megnyitjak az utat Kamokuna fele es ujra nezni lehet ahogy a lava az oceanba omlik. A jelenlevok nagy ujjongassal fogadtak a hirt, ugy gondolom sokuknak rajta van a bakancslistajan.

Hogy 2 oraig elussuk az idot elmentunk a Kilauea Iki (Kis Kilauea) turautvonalat vegigjarni, amely 5 km hosszu es a krateren keresztul vezet. 1959-ben, az 580 meteres Pu'u Pua'i lava-szokokut itt kezdte megtolteni Kilauea Iki-t, majd elkezdett lefolyni a fo Kilauea kraterbe.

Az eszaki peremen haladunk vegig suru esoerdoben, az osvenyrol parszor lenezhetunk az alattunk tatongo kraterbe, majd balra fordulva szepen leereszkedunk. Egeszen foldontuli latvany fogadott: a nagyobb repedesekbol parolgott a goz, mashol kisebb-nagyobb novenyek bujtak elo, a piros-bojtos viragu ohia lehua fak tavaszi frissesseget, eletet kolcsonoztek a kiegett katlannak. A megkovesedett lava es a felszinre kerult asvanyok egesz elkepeszto szinkavalkadot alkottak. Hiaba a figyelmeztetes, hoznom kellett par kovet emlekbe, annyira szepek. Nehol a szikla olyan forro volt, hogy nem lehetett megerinteni.

Keso delutan nekivagtunk a Kamokuna fele vezeto 8 kilometeres (oda-vissza 16 km) utnak. Ott omlik a lava az oceanba. Ugy terveztuk, hogy ha 2.5-3 ora alatt odaerunk, lathatjuk nappali fenyben is, aztan ha besotetedik, akkor ujabb arcat mutatja majd.

Eloszor koves uton haladtunk, koros-korul koromfekete lavamezok, jobb oldalunkon az ocean es a tavolban a cel, a felszallo- gomolygo fust. Az utolso 3.2 km-t (2 merfold) lavamezon keresztul tesszuk meg, ez mar sokkal nehezebb terep, jobban kell figyelni, mert tele van hasadekokkal. Erre az utra egyebkent, biztonsagi film (honlapjukon megtalalhato), is felkesziti a turazokat: celszeru hosszu nadragot, kesztyut huzni, hogy esesnel megvedjuk magunkat a lavako horzsolasoktol. A megkovesedett lava szele nagyon eles, millionyi kvarckristaly vagja szet a tenyered, ruhad – mintha csak uvegmorzsalekba esnel. 
Kotelezo a zart cipo, elegendo viz es eros fenyu fejlampa. A fumarolakhoz nem ajanlatos kozel menni a mergezo gazok miatt.
Amikor egyik mellett elhaladtunk, nem figyeltem es belelegeztem azt a gazt es egy pillanatra megszedultem, alig vartam, hogy kierjunk abbol a zonabol.
A parkorok feher kotellel kijelolik a biztonsagos utvonalat, ezt kell kovetni. Jo nagy ivben megkerultuk a folyas helyszinet es a masik iranybol kozeledtunk hozza.

Eleg sokan voltak mar a parton, kesobb megjelent a parkor is aki korabban az eloadast tartotta, es elmondta, hogy azert volt lezarva 2 napig a latogatas, mert december 31-en delutan 14:45-kor egy tobb mint 10 hektarnyi erosen erodalodott partszakasz osszeomlott es bezuhant az oceanba. Oriasi robaj, fust, repkedo kozetdarabok es negyemeletnyi hullamok keletkeztek, valamint nagy mennyisegu mergezo gaz szabadult fel. A korabbi megfigyelo resz mar nem biztonsagos, ezert kellett egy masikat kialakitani, sajnos joval tavolabb a lavafolyastol.
Szinten aznap, estefele 5 turista probalt behatolni a lezart teruletre. A parkorok figyelmeztettek oket a veszelyre, es az utolso pillanatban tudtak oket meggyozni, hogy jojjenek beljebb a szikla szelerol, 15 percen belul leszakadt az a part is.
A park szovivoje elmondta, az a dolguk, hogy biztonsagos hozzaferest nyujtsanak a turistak szamara. A friss lava alkotta csipkezett partmenti sziklak nem biztonsagosak, barmikor beomolhatnak. A lezarasoknak oka van, azt be kell tartani. Ilyen felelotlen viselkedessel a parkorok eletet is veszelyeztetik, akiknek be kell menni ertuk.
Meg tegnap is repedesek zajat lehetett hallani a partszakaszon, de ez a resz biztonsagos. Nem szaporitom tovabb a szot, beszeljenek a kepek, videok:

Az alabbi videok kozul az elso, 2016 oktobereben keszult, mielott a partszakasz beomlott volna. A masodik utana, 2017.januar 3-an.

 

Miutan kigyonyorkodtuk magunkat, elindultunk visszafele, hosszu ut vart rank a kocsiig. Fejlampaink segitsegevel bukdacsoltunk a lavamezon. Sokkal lassabban haladtunk mint odafele, mert nem lehetett belatni nagyobb teruletet, csak amit a lampa megvilagitott. A nagyobb repedeseket, lyukakat csak utolso pillanatban vettuk eszre. Minden koromfekete, lampa nelkul az orrunkig sem latnank. Kesobb elobukkant a Hold, a kavicsos uton mar o vilagitotta lepteinket.

Folytatas a kovetkezo bejegyzesben!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr5112284479

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása