Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Gyogyfurdozes Japanban

2018. január 18. - Vadrozsa

Az ev utolso napjat testi-lelki megtisztulassal toltottuk a Japan Alpok csodalatos kornyezeteben.

Reggel meglatogattuk Naganoban a Zenkoji-t, Japan egyik legfontosabb es legnepszerubb buddhista templomat.
A templomot a 7. szazadban epitettek, mielott a buddhista vallas kulonbozo szektakra oszlott volna. Legertekesebb kincskent taroljak itt az elso buddhista szobrot amelyet 552-ben hoztak Japanba az uj vallas elso tanaival egyutt. Az eredeti szobor el van rejtve a nagykozonseg elol, egy masolatat (Maedachi Honzon) mutatjak be 6 evente tavasszal, a Gokaicho unnepsegen. A kovetkezo lehetoseg 2021-ben lesz.
A Sanmon-kaput fontos kulturalis oroksegnek tartjak. Ot darab, fabol keszult buddhista szobrot rejt magaban, valamint egy plakettet, amely a herceg kalligrafiajat orzi, es amelyrol azt mondjak, hogy 5 galamb van elrejtve az ekes irasjelek koze. A Sanmon-kaput 2002-2007 kozott ujitottak fel.

Ejszaka puha hotakaro boritotta be a varost, a reggeli napsutesben csak ugy ragyogtak a friss hopelyhek, csodalatos volt a kornyek, a templomhoz vezeto ut, a kert…

A ma kb. 835 km2 teruletu varos a templom korul epult es formalodott az evszazadok soran. Nagano megye Japan kellos kozepen fekszik 3000 meteres hegyek oleleseben, ezert sokszor nevezik „Japan tetejenek” is.
Az 1889-ben alapitott Nagano varosa tobb telepules osszeolvadasakent jott letre. 1998-ban a teli olimpiai es paralimpiai jatekoknak adott otthont. 

A varosban mindenki az uj evre keszult. A bejaratok ele kikerultek a fenyobol es bambuszbol keszult paros diszek, a ket kadomatsu. A fenyo a hosszu eletet, a harom kulonbozo hosszusagu bambusz az eget, az emberiseget es a foldet jelkepezi. A kadomatsu udvozli es befogadja az uj ev istenseget es az osok szellemet, melyet januar masodik feleben, a disz elegetesevel engednek szabadon.
A csaladok ilyenkor egyutt vannak, mint irtam a karacsonyi bejegyzesben a japan ujev csaladi unnep, melyre tobbnyire az otthonuktol tavol elok is hazautaznak.

1 oraval ejfel elott felcsendul az elso harangszo a ”joya no kane” 108 harangutesebol. A buddhizmus szerint 108 foldi szenvedely van, melytol meg kell szabadulnunk, hogy a nirvanaba jussunk. Minden harangutes egy szenvedelytol valo megszabadulast jelkepez, igy 108-at konditanak, hogy szenvedelyeinktol mentesen lephessunk az uj esztendobe. A haranguteseket a televizio a hiresebb buddhista templomokban keszult felvetelekkel szinesitve kozvetiti.
Mi ezt nem vartuk meg, mert delutan menni kellett tovabb. A templomban megvettuk a csaladi amulettet (ofuda), amely otthonunkban kiakasztva, egesz evben vedelmet ad majd.

Naganobol deli iranyba vonatoztunk tovabb, hofodte erdok, mezok, falvak kozott, a tavolbol az Alpok kekes csucsai kisertek.

Masfel ora alatt elertunk Matsumotoba, a Nagano Prefektura kozepen talalhato, alig 250 ezres kisvarosba. Ezt valasztottam bazisnak az elkovetkezo 2 napra.
Az Ace Inn Matsumoto szallodaban laktunk, ami kozel volt a vonat-, es buszallomashoz, valamint a varoska latnivaloihoz. A hotelben nem volt spa reszleg, de jol szervezett ingyenes buszjaratok osszeszedtek a vendegeket es felvittek a hires Soho Hotelbe, ahol tobb forro vizes medence varta a lazulni vagyokat.
Termeszetesen en is igenybe vettem ezt a lehetoseget, de mielott elmeselem milyen volt, szolnom kell nehany szot a japan furdozesi szokasokrol.

A rendkivul eros vulkanikus aktivitas miatt az egesz orszag teruleten tobb ezer termeszetes hoforras, japanul onsen talalhato. Ez nemcsak a termalvizet jeloli hanem egyben a furdot is, vagy szallodat, pihenohelyet, ami koreje epult. Vannak furdesre alkalmas, valamint arra alkalmatlan forrasok.

Az onsen a geotermikusan futott, termeszetesen forro vizet jelenti. Meg kell kulonboztetni a sentou-tol, amelyek belteri kozossegi furdohazak es felmelegitett csapvizzel vannak feltoltve.
Az onsenek jogi meghatarozasaba beletartozik az, hogy a viznek tartalmaznia kell 19 megnevezett kemiai elemet, koztuk radont es metabolikus savat, es a hofoka minimum 25°C.
Akarcsak hazankban, itt is kiirjak, hogy az adott onsen milyen asvanyi- vagy kemiai anyagokat tartalmaz: leteznek kenes, natrium-kloridos, hidrogen-karbonatos es vasas onsenek. Egeszsegugyi hatasukat is regota ismerik, tudjak, hogy alkalmasak a fajdalom enyhitesere, sebek gyogyitasara, izuleti betegsegek, cukorbetegseg, borbetegsegek, szekrekedes es menstruacios zavarok kezelesere.
Az onsennek tobb formaja es tipusa van, beleertve a kulteri (roten-buro) es belteri furdoket (noten-buro). A furdok lehetnek publikusak, amit a varos tart fenn, vagy magantulajdonban levok, amik gyakran hotelek, a ryokan nevu hagyomanyos fogadok vagy a maganszallast reggelivel kinalo hotelek.
Egy sajatos onsen szamos kulonbozo medencet kinal, mindegyik vize mas- es mas asvanyi osszetetelu.


A japanok kulturajaban a legregebbi idok ota jelen volt a furdes, mar a sinto mitologia teremtestorteneteben is helyet kap ez a tevekenyseg:  az istenek a vilag teremtese kozben kisebb-nagyobb szuneteket tartottak, es piheneskeppen vettek egy furdot. Izanagai istenseg furdesekor a rola lehullo vizcseppekbol keletkezett a hold, a nap, es a vilag mas reszei.
A sinto vallasban a tisztasag eggye valt az erkolcsosseg, a tisztatalansag pedig az erkolcstelenseg fogalmaval. Emiatt fontos, hogy mielott belepnek egy szentelybe, mindig tisztan tegyek azt, ezaltal is megtisztelve az isteneket. 
A ritualis szerepen kivul, a vizbe merules a megnyugvas, elcsendesules, atszellemules ideje, amikor a forro vizben eltompulnak a gondolatok, megszunik a kulvilag es a szellem egyesul a termeszettel. A folyamat egyfajta vallasos elmenyt nyujt, muveloi aldast es gyogyitast remelnek az istenektol ebben az allapotban.
A furdok kizarolag termeszetes anyagokbol epulnek, fabol, kobol, a formak a feng shui szerint lekerekitettek. A medencek nagyresze a szabadban van, kovekkel es dus novenyzettel korulveve, ha megoldhato panoramaval.

Regen, az utak menten levo fogadok nagy resze is egy-egy forras mellett epult, ezek a mai ryokanok elodjei. A templomi furdohelyek is egyre nepesebbek lettek es a XVI. szazadban megnyilo elso nyilvanos furdo (sentou)  hamar tarsadalmi szerepet kapott: itt beszeltek meg minden hirt, itt ereztek magukat egy kozossegnek. A nyilvanos furdok a kozelet leggyakrabban latogatott szinterei lettek, es jelentoseguk akkora volt, mint az europai kulturaban a kavehazaknak es az ott zajlo tarsasagi eletnek.

Az Edo korban (1603–1868) tudomanyosan is bizonyitottak a gyogyviz jotekony hatasait. Bar ferfiak es nok egyszerre merultek el a kadakban, az ebben az idoszakban uralkodo szamuraj-foldmuves-iparos-kereskedo hierarchia az onsenekben is jelen volt.
Kesobb a Meiji korban (1868–1912) aztan fokozatosan eltuntek a rangbeli kulonbsegek. A furdozes soran nemcsak a ruhaktol, hanem kortol, nemi, vallasi, etnikai, tarsadalmi hovatartozastol is megszabadulva elvezhettek a forro gyogyviz altal nyujtott kikapcsolodast, es tarsaloghattak egyenlo felkent a tobbi furdozovel. Ennek talalo nevet adtak a japanok: “hadaka no tsukiai”, vagyis „meztelen tarsadalmi erintkezes”, „meztelen szocializalodas”.
Korabban a nok es ferfiak kozosen furdoztek, a Meiji-restauracio idejen bevezettek a szegregalt furdoket.

A vegyes furdes (konjuku) ma is fellelheto nehany kulonleges onsenben az orszag videki teruletein, viszont itt is megadjak a lehetoseget, hogy „csak nok” elkulonitve furodhessenek, vagy a nemek kulonbozo orakban vehessek igenybe a furdot. A ferfiak altalaban eltakarjak nemi szervuket egy kisebb torolkozovel, mig a nok egy nagyobb torolkozot csavarnak a testukre a vizben. Japan nehany prefekturajaban, Tokiot is beleertve, ahol a meztelen vegyes furdozes meg lett tiltva, az embereket kotelezik, hogy viseljenek furdoruhat vagy egy jugi nevu specialis oltozeket a furdeshez.
A publikus, csaladi furdok neve "kazoku-buro", a privat furdoke, amit egyedulallok vagy parok hasznalhatnak "kashikiri- buro". Erdemes megjegyezni ket karaktert, amely segit a tajekozodasban, es a furdo reszlegek fuggonyere (noren) van kiakasztva: Ferfiak: 男, Nok: 女.

Az onsenekben valo furdozesnek kulon etikettje van, szamos hagyomannyal es szokassal fuszerezve. Ezekrol illik elore informalodnunk es betartani oket!

Egyik legfontosabb szabaly, hogy furdes elott alaposan le kell zuhanyoznunk, csak utana lephetunk a medencebe.
A viz tisztantartasanak masik modja hogy csak meztelenul merulhetunk a vizbe, furdoruhat nem hasznalhatunk. Nehany helyen megengedik ugyan, de ezek szama elenyeszo, arra kell felkeszulni, hogy meztelen furdes van, ferfiak es a nok elkulonitve.
Valoszinu egy kulfoldi szamara ez frusztralo, de probaljuk meg az o szemszogukbol megkozeliteni a temat: a meztelenseg nem szegyenletes, hanem termeszetes. Senki nem fog minket bamulni, egyreszt mert a japanok nagyon diszkretek, egymast sem meregetik, masreszt nekik ez mar termeszetes, megszokott. Ha nem vetunk az onsen etikett ellen, nem fogunk feltunni senkinek.
Akinek barmilyen tetovalas van a testen az onsenekbe nem mehet be! A kisebbeket le lehet ragasztani sebtapasszal, de akinek nagyobb van, jobb ha nem probalkozik. A tetovalasok Japanban a bunozes jelkepeinek vannak betudva, ugyanis a jakuzakra, vagyis a szervezett bunozes koreibe tartozokra jellemzo.

A legtobb furdoben kapunk egy kicsi es egy nagy torulkozot, azonban a nagy nem arra van, hogy magunk kore csavarjuk. Azt nem is szokas bevinni az onsenbe, csak a vegen megtorulkozunk vele. A kis torolkozot a szemermesebbek maguk ele tartjak, mig atmennek egyik medencebol a masikba, a vizbe is magukkal viszik, es osszehajtva a fejukre teszik. Ez azert hasznos mert nyaron ved a naptol, telen pedig megakadalyozza a ho veszteseget. Semmikepp ne martsuk vizbe a kis torulkozot.

Az onsenek a nyugalom es feltoltodes helyszinei, ahol csendben vagy furdotarsaikkal beszelgetve pihennek a japanok, ezert nem illik hangoskodni, ugralni vagy uszni a medenceben.

A legtobb szabaly angolul is ki van irva, piktogramokkal segitve megertesuket. Tehat az nem lehet kifogas, hogy nem tudjuk elolvasni a japan karaktereket.


Lassuk, hogy mukodott mindez eloben!

Mint emlitettem busszal vittek bennunket az elegans, 4 csillagos Soho hotelbe. Egyedul voltam kulfoldi, ezert probaltam nem lemaradni a csapattol. A noket figyeltem, merre mennek, mit csinalnak es mint a kismajom utanoztam oket. A furdo teruletere erve le kellett huzni a csizmakat, zokniban mentunk tovabb az oltozok fele, a folyoso vegen kulon bejarata volt a ferfi-, es kulon a noi reszlegnek.

Az oltozoben zarhato szekrenyek es fonott kosarak voltak, abba kellett bepakolni a ruhakat, taskakat. Mindenki meztelenre vetkozott es ugy haladtak tovabb a kovetkezo helyisegbe. Gyorsan ledobtam en is a ruhaimat es egy zarhato szekrenybe pakoltam, de ha nincs ilyen taroloegyseg, csak kosarak, akkor se aggodjunk, senki nem fog hozzanyulni. 
A zuhanyzoreszben a fal mellett sorakoztak a mosdoegysegek, valasztofal nelkul, mindenkinek kulon zuhanycso, kisszek, tisztalkodoszerek, testapolo, sarokreszelo…stb.
A kisszekre ulve alaposan lemostuk magunkat, aztan irany a medence. Eloszor a bentieket vettem sorra, de mind 40 fok felettiek voltak igy 10 percnel tovabb nem tudtam bentmaradni.
A vendegek a kis torulkozoiket magukkal vittek, a kinti medenceben ulve osszehajtogatva a fejuk tetejere tettek.
Sok kislany jott el az anyukajaval, ok kicsit hangosabban csiviteltek, de a tobbseg csendben ucsorogott a vizben.

A kinti medencet hatalmas kovek es dus novenyzet olelte korul, fejunk folott a csillagos egbolt ragyogott. A pezsgomedenceben vizsugarral massziroztattam magam.
Nem olyan kenyelmesek a medencek, mint otthon, mert nincs hova leulni benne. Vagy az aljara ul az ember vagy guggol. Igaz, nem lehet hosszu ideig bentmaradni, tobbszor kiultem a szelere a kovekre, de egy ido utan ereztem, hogy ez mar sok, szaporabban vert a szivem es szedelegtem.
Furdes utan nem szokas zuhanyozni, hogy ne mossuk le a gyogyvizet borunkrol.
A kozos pihenoreszen meg lehet torulkozni, vizet inni, olvasni..stb. Kicsit ejtoztem, aztan az ablakon at felfigyeltem egy masik helyisegre, atmentem megnezni. Fesulkodo asztalok sorakoztak, rajtuk hajszarito, mindenfele kenceficek hajra es borre, egyszer hasznalatos fesuk, fultisztitok, papirzsebkendo, kis torulkozok, hajgumik..stb. Itt folyt a vegso szepitkezes. Megszaritottam a hajam, de a kremek nevet nem tudtam elolvasni, igy nem kockaztattam.
Lopva csinaltam par kepet, ilyen helyen ugye tilos fenykepezni, de szerencsere nem voltak sokan es amikor nem latott senki gyorsan elokaptam a telefonomat.

Aztan lassan oltozkodtem mert 9-kor indult az utolso busz vissza a szallodankhoz.
Nagyon orulok, hogy elmentem, ez a masfel ora boven eleg volt megtisztulni, felfrissulni, ujat tapasztalni.

Ha Isten megsegit az uj evben kiprobalok mas furdoket is. A harom leghiresebbkent a Kusatsu onsent, Gero onsent valamint az Arima onsent emlitik.

BUEK MINDENKINEK!

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr1613576669

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása