Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Enoshima

2018. január 30. - Vadrozsa

Enoshima a kedvenc kis szigetunk, csupan egyoranyira lakasunktol. Lehet setalni, napozni, vitorlazni, furdeni, Fujit nezni, frissen fogott tengeri herkentyuket enni…

A Katase folyo torkolatanal fekszik, ahol az a Sagami obolbe omlik. Kozigazgatasilag Fujisawa varosahoz tartozik. Neve az „eno“ (ami egyet jelent) es a „shima“ (sziget) szobol tevodik ossze. Utobbi nem jelenti feltetlenul a vizzel korulvett szigetet, lehet adott falutol elkulonitett terulet, valaki mas tulajdonaval korulveve (pl. Shimada, Nakashima stb.).

A sziget nem nagy, csupan 4 km a kerulete es egy 600 meter hosszu hidon lehet megkozeliteni a szarazfold felol, amit kulon savokra osztottak az autosok es a gyalogosok szamara. A gyalogos forgalom a jelentosebb, az autosok neha hosszu sorokban varakoznak, hogy bejussanak. Nem ertem miert nem setalnak inkabb az emberek?
Ha tomegkozlekedest valasztjuk akkor Ofuna megallotol busszal vagy egysinu vasuttal (Shonan Monorail) kozelithetjuk meg a szigetet. A busz teljesen bemegy a szigetre, a vasut a sziget torkolatanal er veget, onnan gyalogolni kell.

A hidon atsetalva csodas latvanyban lehet reszunk. Az obol a vizisportot kedvelok egyik fontos helyszine. Itt mindig van elegendo legaramlat, hogy a vitorlasokat messze repitse a kek oceanon. A partkozelben szorfon es jetskin lovagoljak a hullamokat.
Az 1964-es tokioi olimpia idejen itt tartottak a vitorlas versenyeket.
Szemben velunk a kis zold sziget magasodik ki a vizbol es ha szerencsenk van es tiszta az ido, meg a Fuji san is megmutatja magat.
Az obol ket oldalan talalhato a hires Shonan Beach, ahol homokos parton lehet napozni, pihenni, kagylot gyujteni. Piknikezo, furdozo csaladok, ugrandozo kutyusok, szaladgalo, homokozo gyerkocok nepesitik be a partot.

Az egysinu fuggovasut a szerelveny tetejevel kapcsolodik a sinhez, tobbi resze a levegoben log es magasan a hazak es autoutak folott repiti utasait.
A 6,6 km hosszu szakaszt kb.15 perc alatt teszi meg, hat megallot beiktatva. 1970. marcius 7-en adtak at, ez volt Japan elso egysinu vasutja.
Az Ofuna megallo melletti domboldalon egy hatalmas feher szobrot lathatunk, bodhisattva Kannon 25 meteres, 1900 tonna vasbeton szobrat, amely az Ōfuna Kannon buddhista templomhoz tartozik.

Mint emlitettem korabbi cikkemben, Japanban mindegyik szentely legalabb egy sinto Istenhez vagy, az ugynevezett Kami-hoz tartozik. Neha egy, de gyakran tobb Kami-nak szentelik oket.
A sziget regi sintoista kegyhely, lombjai kozott az Enoshima szentely  magasodik. Harom kisebb szentely alkotja: Hetsuno-miya, Nakatsuno-miya es Okutsuno-miya es mindegyik Benzaiten (vagy Benten) istennonek ajanlva. A legenda szerint a hatodik szazadban itt emelkedett ki a tengerbol.

Benzaiten a hindu vallas Saraswati istennojetol ered akit a tudas, a zene, a muveszetek, a bolcsesseg es a tanulas istenekent imadtak egesz Nepalban es Indiaban.
Hozza hasonloan, Benzaiten istennoje mindennek, ami folyik: a viz, ido, szavak, beszed, szonoklas, zene es tagabb ertelemben a tudas.
Kesobb o lett Japan vedo-istensege, az allame es az embereke egyarant, valamint egyike a het Szerencse Istennek.
A nepi kepzelet szerint o a szerelem istennoje is, ezert ezek a szentelyek romantikus helyszinei a szerelmes paroknak.

A szentelyhez vezeto ut tulajdonkeppen egy vasarloutca, mindket oldalan ajandekboltok, ettermek, kavezok, fagyizok sorakoznak. Kostolni lehet sutemenyeket, kulonbozo izu szaritott apro halat ( (25- 50 mm -es pici halak), polipos paszkat, gyonyorkodni a csodaszep kagylokban a boltok kirakataiban. Ha fagyit szeretnenk enni, jol nezzuk meg milyet kerunk, mert a megszokott izek mellett a legkulonfelebbek is megtalalhatoak. Peldaul: fekete vanilia, feher kave, meduza, japan szake, kukorica, tofu tej, szojabab, szojatej, wasabi, apro hal (Whitebait ), paradicsom, gesztenye, matcha tea…stb.

A sziget magasabb pontjairol csodas kiltas nyilik az obolre:

1880-ban, miutan eletbe lepett a Meiji kormany rendelete, miszerint valasszak kulon a sinto es a buddhista vallasokat, a sziget egy resze felszabadult. Samuel Cocking brit kereskedo, japan felesege nevere felvasarolta a terulet nagy reszet. Eromuvet, kiterjedt botanikus kerteket es egy nagyon nagy uveghazat hozott itt letre. Az uveghaz 1923-ban megsemmisult a kantoi-foldrengesben, de a botanikus kert (jelenleg Samuel Cocking Garden) ma is latogathato. Amikor par hete ott jartunk tarka tulipanok nyiltak a kertben, es a karacsonyi diszites kristalyfuggoin szivarvannya tortek a napsugarak.

A kert mellett magasodik a 360 fokos panorama-kilato, az Enoshima Lighthouse Observation Tower, beceneven “Enoshima Sea Candle.” Ha felmegyunk a 40 meter magas kilatoba 119.6 meterrel leszunk a tengerszint felett es lathatjuk a Fujit, Izu es Miura felszigetet, Hakone es Tanzawa hegyeit, Oshima szigetet vagy akar a yokohamai Landmark Towert.

A szigetet keresztulszelo foutca is tele van boltokkal, ettermekkel. Talan ez az egy negativuma van, hogy tulsagosan beepitett. Ezen vegighaladva leereszkedhetunk a masik oldalon a partra. Ez a resz sziklas, haragosabb, tajtekzobb oceannal. Viszont nagyon szep latvany ahogy a kisebb-nagyobb sziklakon megtornek a hullamok. Sok horgasz van errefele es a dagaly utan visszamaradt kis medencekben megfigyelheto a tengeri elet. A zold tengeri moszatok kozott, kis halak, rakok es egyeb apro lenyek varjak a kovetkezo, eletmento dagalyt. Innen csodas a naplemente, ha szerencsenk van a Fuji is elkoszon.

A meredek sziklafalak toveben barlangjaratok vannak, amelyeket az erozio es a foldrengesek egyuttes munkaja alakitott evezredeken at. Eloszor egy 552-ben irodott tortenelmi dokumentumban emlitik oket.
1993-ban Fujisawa varosa kiepitette a kornyeket es az Iwaya barlangokat (Iwaya Caves) a turistak rendelkezesere bocsatotta.
500 yen a belepo, a bejaratnal gyertyat adnak a kezunkbe, azzal jarjuk be az alagutakat. Semmi erdekes nincs bent, egyedul az atjaro szep, ahol kilatni az  oceanra. Az elso barlang 152 m hosszu, a masodik allit emleket a legendabeli sarkanynak, amely rettegesben tartotta a kornyeket. A sarkany szobra mellett volt egy dob azt kellett ketszer megutni, es kivanni valamit. Ha mindketszer kigyulladt a feny uteskor akkor teljesul a kivansag, ha csak egyszer, akkor felig teljesul, ha egyaltalan akkor elfelejtheted…Szoval ilyen nevetseges jatekokkal probaljak szorakoztatni a jonepet. A japanok persze hisznek mindenfele babonaban.

Ha a lepcson leereszkedve jobbra fordulunk elerhetunk a Bentenmaru kompkikotohoz es azzal is visszamehetunk a partra.
Januar 6-an voltunk ott utoljara es teljesen megdobbentunk a latvanytol, ugyanis a hid kette van torve es a kiiras szerint az oktoberi tajfun rongalta meg ennyire. A felujitasig a barlang zarva tart.

A sziget madarvilaganak legveszelyesebb peldanya a keleti barnakanya (Milvus lineatus). Figyelmezteto tablakkal probaljak megovni a latogatokat, de persze igy is tortennek balesetek, mert az emberek nem figyelnek, ha elolvassak a tabla szoveget, lehet, hogy 5 perc mulva elfelejtik es nem tartjak be a biztonsagi eloirasokat. Pedig csupan arra kene figyelni, hogy ne setaljunk kajaval a kezunkben, vagy nyilt terepen, pl. parkban, tengerparton ne egyunk. Ezek a madarak a sziget folott portyaznak es nagyon tehetsegesek abban, hogy az ember kezebol kivegyek a kajat.
A barna kanya testhossza 55-60 centimeter, szarnyfesztavolsaga  mintegy 170 centimeter. Testtomege 650-950 gramm kozotti. Tollazata feketes-barnas. Csore gorbe es eles, ezzel darabolja fel a zsakmanyat vagy a talalt dogot. Karmai nem nagyok, de elesek es tuhegyesek igy komoly serulest tudnak okozni ahogy lecsapnak a kezunkre, hogy megszerezzek a kajat.
Lattam mar tamadast, es felelmetes volt, ahogy nagy szarnyaival pillanatok alatt lecsap aldozatara. Azt hittem velunk nem tortenhet meg, figyelek mikor jonnek, hat nem igy volt. Baratainkkal a parton ucsorogtunk es kekszet ragcsaltunk, amikor hirtelen a semmibol lecsapott. Az utolso masodpercben vettem eszre az arnyekat es eldugtam gyorsan a kekszet, felalltam es hadonaszni kezdtem. Nehogy azt higgyetek, hogy megijedt. Tovabbra is kitartoan ott korozott felettunk, varva a kovetkezo alkalomra. Mar nem volt maradasunk, mert kinezett maganak es meg a vizes palackot sem mertuk a szankhoz emelni.
A siralyok adaz ellensegeik, gyakran harcolnak a levegoben, vagy kergetoznek.

A sziget minden evszakban csodas latnivalokat nyujt, tavasszal a viragba borult cseresznyefak es megujulo termeszet, nyaron a strand- es a vizisportok csabitjak az embereket, osszel a termeszet tarka szineiben gyonyorkodhetunk, telen kevesbe paras a levego, ilyenkor jol lathato a hosapkas Fuji.
Jol kiepitett utak vannak, es aki nem szeretne lepcsozni, felvonoval vagy  mozgolepcsovel is mehet.

Latnivalo egesz napra akad, ha meguntuk a bolyongast az utcakon vagy a parton, a kozeli akvarium szines halai, a 3D-s meduza csarnok es delfin show biztosan lekotnek par orara. 09:00-17:00 –ig tart nyitva, belepo felnotteknek 2100 yen, gyerekeknek 600 yen.

Nehany tavaszi, cseresznyeviragos keppel zarom e bejegyzest, kellemes kikapcsolodast kivanva minden odalatogatonak!

 

Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr2113606853

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása