Naplo Japanrol

A Fuji arnyekaban

A Fuji arnyekaban

Nikko

2018. július 09. - Vadrozsa

Lassan veget ertek az esozesek Honshu szigeten, de a fullaszto para nem akar csokkeni. Nem is nagyon fog, mert itt a nyar kezenfogva jar a magas paratartalommal.

Japanban az esos evszak, a cuju, majus elejen kezdodik el Okinawa szigetein es az ezert felelos mersekelt egovi ciklon eszak fele haladva, Hokkaidon tunik el vegleg, altalaban julius vegen. Honshun, ahol mi elunk nagyjabol egy bo honapig tartott, aztan elhaladt mellettunk nehany tropusi ciklon kitarto esozest es szelet hozva magaval. Mostanra mar bekoszontott az igazi nyar, 30 fokkal es 80-90 %-os paratartalommal.
Ilyenkor azon spekulalunk hova tudnank elmenekulni legalabb hetvegere.
Nikko ebbol a szempontbol tokeletes valasztas, hiszen hegyek kozott, 1300 meter tengerszint feletti magassagban fekszik.
Mivel Tokiotol 140 km-re van vonattal korulbelul 3 ora alatt juthatunk le. Asakusaban a Tobu tourist information center-ben kulonbozo kombinalt jegyeket vehetunk, amelyek tartalmazzak a retur vonatjegyeket, Nikkoban a buszjegyek arat es bizonyos helyeken 10% kedvezmenyt a belepojegyek arabol. Online is meg lehet rendelni a jegyet, az alabbi oldalon: http://www.tobu.co.jp/foreign/en/

Mi a “Nikko Pass all area” jegyet vettuk meg, melynek ara 4520 yen/fo. A Tobu Railway tarsasag szemelyvonatot biztosit ehhez a jegyhez, aki gyorsvonattal szeretne utazni, ra kell fizetnie kb.1200 yen felarat.

Eltelik egy ora is mire elhagyjuk a surun beepitett Tokiot, es a kulvaros zsuffolt hazrengeteget, aztan lassan ritkulnak az epuletek es szaporodnak a rizsfoldek. Es termeszetesen feltunnek a temetok, ami nekem mai napig annyira groteszk, hogy keptelen lennek itt elni. Nemcsak videken, Yokohamaban is gyakran latni a hazak koze beszoritva nehany sirt. Elkepzelni sem tudnam, hogy az otthonom ablakan kinezve minden nap a komor, fekete sirokat pillantom meg, plane ha ott nyugszanak a szeretteim.
A mi nyugati kulturankban nagyon melyen beleivodott a halalhoz kapcsolodo fajdalom, felelem, szomorusag, veszteseg, sotetseg, ismeretlen erzese. Ugy gondoljuk, hogy a tulajdonkeppeni ertek az kizarolag az elet, es a halal nem tobb, mint ennek az ertekes eletnek a vege, a megszunese.
Az osi keleti kulturak azonban maskent szemlelik ezt a dolgot. Itt eppen forditva van: az elet kizarolag a halal perspektivajabol rendelkezik ertelemmel, innen nyerheti el celjat. Egeszen elesen fogalmazva, az ember tulajdonkeppen azert el, az az eletenek az ertelme, hogy megtanuljon meghalni.
A japan kolostorokban minden reggel kantalnak egy tanitast, amely allandoan a szerzetesek emlekezetebe idezi azt, hogy ez a ket dolog mennyire szorosan osszetartozik: „A születés és a halál ünnepélyes alkalmak. Milyen tünékeny is az élet! Szűken van mérve minden pillanat, az idő nem vár senkire.”

Megprobaltam osszevagni egy rovid videot, a videki hazakrol, rizsfoldekrol, temetokrol. Figyeljetek nagyon, mar a 3 masodpercben feltunik egy temeto a vasut mellett, aztan a rizsfoldek, hazak es foliasatrak kozott tovabbiak suhannak el: 32 mp., 1,32 mp., 1.40 mp.-nel.

Ujabb egy ora elteltevel latjuk meg az elso hegyet, illetve inkabb csak dombot, melyet surun borit a zold novenyzet, aztan egyre tobb kup alaku dombocska tunik fel es egyre nagyobbak. Kozeledunk.

Nikko csodas kornyezetben fekszik, kalderatavak, folyok es vizesesek tarkitotta, vulkanikus hegyek oleleseben. A buja erdok nemzeti park vedelme alatt allnak, es a feltoro termalforrasok kore onsenek (hagyomanyos japan termalfurdok) epultek. A Hangetsuyama, Nantai, Shirane es Taro hegyek megannyi turaosvennyel kecsegtetnek, a Chuzenji to setahajokazni invital, a varoska pedig bovelkedik a latnivalokban.

A vonatallomas mellett van a buszmegallo es az informacios iroda, ahol terkepet es buszmenetrendet szerezhetunk, utana ki kell valasztani, a megfelelo szinu/szamu buszt amelyre felszallunk. Csak 2-3 megy orankent ezert minden latnivalonal varni kell rajuk, ezzel sok ido elmegy. Legjobb kocsit berelni, sajnos magyar allampolgaroknak ez nem egyszeru.

Eloszor a varosban levo vizeseseket neztuk meg, ezek konnyen megkozelithetoek busszal, majd gyalog.
Ha le szeretnenk szallni Akechidaira-nal, akkor ezt odafele, vagyis Chuzenjiko fele haladva tegyuk meg, mert visszafele masik utvonalon jon a busz. A drotkotelpalya 3 perc alatt felrepit a hegytetore ahonnan csodas kilatas nyilik az elottunk magasodo Nantai hegyre, a tavolabb fekvo Chuzenji tora es a Kegon vizesesre.
A 2486 m magas Nantai hegyet sokaig szunnyado vulkankent tartottak szamon, aztan 2008-ban aktivnak neveztek at, mert a Toyama egyetem kutatoi bizonyitekot talaltak egy 7000 evvel ezelotti kitoresre.
Sajnos sotet felhok tornyosultak a hegy kore, igy azt nem lattuk, csak a tavat es a vizesest. Kozelebbrol is meg lehet nezni a Kegon vizesest, ha bebuszozunk Chuzenjiko furdovaroskaba, ott egy ketszintes lelatot epitettek erre a celra.

A tobb mint 11 km2-nyi teruletu Chūzenji- to a Nikko Nemzeti Parkhoz tartozik es ugy gondoljak akkor jott letre, amikor a Nantai vulkan kitort es eltorlaszolta a Yukawa folyot.
A tavon ma hajokazni lehet, (a Nikko pass all area-val ingyenes), partjan szallodak, ettermek epultek.
Sir Ernest Satow, brit kulugyminiszter kedvenc nyaralohelye volt 1985-1900 kozott. Az akkor epitett villa nyitva all a latogathatok elott.
Nem messze tole, 1928-ban az olasz konzulatus is felepitette nyaralojat, szinten latogathato.

A tovabbi terv az volt, hogy felmegyunk a Hangetsuyama kilatojahoz, mas neven Chuzenjiko Skyline, amire azt irtak kb.1 oras tura a parkolotol, de rovid idon belul kiderult, hogy aznap mar nem mennek buszok arra. Nem ertettuk miert, aztan az informacional azt mondtak, mar keso van, holnap reggel indulnak ujra a buszok. Alig volt 2 ora. Szoval arra nagyon kell figyelni mikor megy az utolso busz vissza a varosba, vagy ahova menni akarunk. Nincs meg foszezon, igy kevesebb a turista, valoszinu a buszjarat is.
Julius 1-en nincs foszezon! Dehat mikor van?
- Majus elejen az Aranyheten, augusztusban az Obon alatt es oktober kozepetol amig tart a Momijigari, vagyis az oszi szinek vadaszata.

Ujra buszra ultunk es elmentunk a vegallomasig, a Yunoko to partjan levo Yumoto onsenhez. Eleg kihalt volt a furdohely, nehanyan horgasztak a toban, masok az etteremben ucsorogtek. Ebedeltunk a toparti vendegloben, aztan indultunk visszafele, utba ejtve a Ryuzu no taki megallohoz kozel levo Ryuzu vizesest.
Alabbi videon mindket vizeses lathato:

Szallasunk a vonatallomastol 1 kilometernyire, a Narusawa Lodge-ban volt. A tulajdonos, Yuji nagyon jol beszel angolul es mindent megtesz vendegei kenyelmeert. Elhozza oket a vonatallomasrol, ha kerik, minden este 8-kor elviszi a jelentkezoket a kozeli furdobe es 9.15-kor ertuk megy, reggel pedig 8.30-kor es 9.30-kor bemegy a vonatallomasig es ingyen elszallitja azt, aki igenyli.
Teljesen felszerelt konyha, furdoszobak allnak a rendelkezesre es vegre kiprobalhattam milyen aludni japan matracon, futonon. (A futon egy tomott, kemeny matrac es paplan valamint tovabbi kiegeszitok egyuttese, ami eleg konnyen osszehajthato, igy napkozben felreteheto es a haloszoba nappalinak hasznalhato.)

A tulajdonos ajanlatara hallgatva masnap reggel meglatogattuk a csaszari csalad nyari rezidenciajat: Tamozawa Imperial Villa.
A villa eredetileg 1899-ben epult Tokioban, Yoshihito herceg szamara (a kesobbi Taisho csaszar). 1947-ig tobb csaszari csalad hasznalta, aztan lekoltoztettek Nikkoba es nyaralokent funkcionalt. A 106 szobas rezidenciaban a hagyomanyos Edo es a korai modern meiji idoszak epiteszeti stilusa keveredik. Vannak szobak ahol, a kulfoldi vendegek iranti tiszteletuk kifejezesere, nyugati perzsaszonyeget teritettek le es csillar log a mennyezetrol, mashol a hagyomanyos tatami kerult a padlora japan stilusu butorokkal kiegeszitve.
Mi mar lattunk hasonlo stilusu epuleteket, annyira nem volt nagy elmeny, sajnaltuk a ra szant idot. A belepo fejenkent 510 yen, kedvezmeny nincs.

Ezutan Nikko szentelyeit latogattuk meg, melyek 1999 ota az Unesco Vilagoroksegenek reszet kepezik. Tulajdonkeppen ket szentelyrol es egy templomrol van szo, melyek egymas mellett vannak, szinte osszenove: Toshogu szentely, Futarasan szentely es a Rinnoji templom, amelyek egyuttesen egy 103 epuletbol allo szentely-templom-komplexumot alkotnak. Ezek nemcsak gazdag es szines disziteseikrol hiresek, hanem fontos tortenelmi szemelyek vegso nyughelyei is.
A Tokugawa dinasztia a XVII.szazad elejetol egeszen a XIX. kozepeig (a Meiji-restauracioig) kormanyozta az orszagot, soraikbol kerultek ki az uralkodo sogunok (a cim aparol fiura szallt). A Toshogu szentelyben vannak elhelyezve Tokugawa Ieyasu, az elso sogun foldi maradvanyai, a Rinnoji Taiyuinbyo nevu altemplomaban pedig unokajanak es az orszag harmadik sogunjanak, Tokugawa Iemitsu-nak all a diszes mauzoleuma.

A Toshogu szentely epiteset 1617-ben rendelte el Tokugawa Hidetada, elhunyt edesapja, Tokugawa Ieyasu emlekere. 1636-ban Tokugawa Iemitsu, az unoka, felujittatta az epuleteket, es 35 ujat epittetett mellejuk.
A ma letezo 55 epulet kozul 5 epuletegyuttes( osszesen 8 epulettel) nemzeti muemlek, tovabbi 45 pedig fontos kulturalis emlek. A nemzeti muemlek epuletek diszitesei az osi ukiyoe technikaval keszultek.
Az ukijo-e jelentese ”a lebego vilag kepei”. A 17. es 19. szazad kozott felviragzo japan muveszeti stilus, melynek mesterei fametszeteket es festmenyeket keszitettek kulonbozo temakban, megorokitve a noi szepseget,  az erotikat, a kabuki szineszeket es szumobirkozokat, tortenelmi esemenyeket illetve legendakat, tajkepeket, az allat es novenyvilagot.
Nemzeti muemlekek: a Yomeimon kapu es a ket oldalan futo Kairo (faragott folyoso), a Karamon kapu, a Gohonsha (foszentely, melyhez tartozik a Honden, Ishinoma es a Haiden), Nemurineko (alvo macska faragott szobra).
A bejarat fele vezeto lepcsosor tetejen egyik legszebb kokapu fogad. Az Ishidorii 9,2 meter magas es 13,2 meter szeles. 1618-ban keszitettek Fukuoka prefekturaban. Kozepen Go-Mizunoo csaszar irasa all:  “ Tosho Daigongen”, Togukawa sogun, mint sinto istenseg tiszteletere utalva.
Kovetkezo amit megpillantunk az Japan legelegansabb, legszebb otemeletes pagodaja (Gojunoto).
Az eredeti pagodat 1650-ben epitettek de 1815-ben leegett. 1818-ban ujjaepitettek, foldrengesbiztossa, es meg diszesebbe, meg szinpompasabba.

Amint beleptunk a szentely udvarra elamultunk a kulonleges diszitesek, faragasok es szinek gazdagsaga lattan. Az eddig latott szentelyektol es japan epuletektol elteroen a Toshogu kulso diszito elemei elenk szinek kombinacioiban  pompaztak: piros, kek, zold, fekete, feher, arany.
Rogton balkez felol lathato a Shinkyusa (Szent istallo), amely egy sotet faepulet aranyveretekkel diszitve. Falan talaljuk a hires faragvanyok egyiket, a Sanzaru-t, vagyis a harom bolcs majmot, akik egyutt testesitenek meg egy kozmondast: „nem lat rosszat, nem hall rosszat es nem beszel rosszat”. Mizaru, az egyik majom aki eltakarja a szemet es nem latja a rosszat, Kikazaru eltakarja a fuleit igy nem hallja a rosszat es Ivazaru a szajat takarja el, igy nem beszel rosszat.
Veluk szemben, egy raktarepuleten lathato a ket szurke elefantot abrazolo faragas, amelyek kulonlegessege, hogy alkotojuk valoszinuleg sosem latott igazi, elo elefantot, igy nagyreszt fantaziajat felhasznalva alkotta oket. Ezert kepzelt elefantoknak (souzou no zou) szoktak nevezni oket.

Az arany es feher szinekben pompazo Yomeimon kapu vezet a szentely kozepso reszebe, regen ezen csak a nemesseg magasrangu tagjai haladhattak at. A kapu formaja erosen emlekeztet a buddhista templomkapukera, de sok reszlete elter az alapveto buddhista ikonografiatol. Elsokent a szokatlanul sok legendas allat otlik szembe: sarkanyok, komainuk (kutya es oroszlan mitikus kevereke), kirinek (sarkany es lo kevereke, a kinai unikornis megfeleloje) es bakuk (mitikus elefantszeru lenyek, szarvakkal, tigriskarmokkal). Ezeknek az allatoknak altalanosan a gonosz szellemekkel szembeni vedelmezo szerepet tulajdonitanak.
Lathatunk emberi figurakat is: Konfuciusz a tanitvanyai koreben, valamint a tanult ember negy elokelo szorakozasa: lantjatek, a tablajatek, a kalligrafia es a festeszet muvelesenek abrazolasa. Allitolag tobb mint 500 faragas disziti. A kapu ket oldalan "Zuishin" istenszobrok allnak ort.
Higurashi-mon nevvel is illetik a kaput, ami valami olyasmit jelent, hogy napestig nezheted, megsem faradsz bele.

Tovabb haladva a Karamon kaput (Kinai kapu) lathatjuk, mely kisebb, mint a Yomeimon, de legalabb annyira gazdagon diszitett, allitolag 611 faragassal. Egyertelmuen a szentely legpompasabb es legkidogozottabb epiteszeti elemei koze tartozik mindket kapu.
A foszentely felujitas alatt all, kivulrol feher lepellel boritottak be, viszont zavartalanul lehet latogatni. Sajnos odabent nem lehet fenykepezni, pedig csodaszep diszitesek, szines faragasok, kazettas mennyezet fogadott itt is.

A nyugati szarnyban van a Honchido (Yakushido) nevu terem, amely a kinai asztrologia allatszobrai mellett a morgo sarkanyrol is hires. A titokzatos jelenseg, a "naki-ryu" akkor jon letre, ha a csarnok mennyezetere festett hatalmas sarkany ala allunk es tapsolunk. Most nem engedtek tapsolni, hanem a szerzetes magyarazta el pontosan hova kell allni es ket fadarabot osszeutve hallhattuk a visszhangot, ami olyan volt, mintha a sarkany morogna.
A harmadik hires faragvany Nemuri neko, vagyis az alvo macska, vagy bekes macska. A keleti folyoson, Tokugawa Ieyasu sirjahoz vezeto bejarat folott talalhato. Keszitoje Hidari Jingorou muvesz, aki ezzel az abrazolassal a sogun alattomosan ravasz termeszetere akart utalni: egy macskahoz hasonloan szivesen szinlelt „alvast”, habar maga korul mindent tokeletesen erzekelt.
A sirhoz 207 lepcsofok vezet a cedrus erdon keresztul. A hatalmas fenyok a szentely egesz teruleten meltosagteljesen hajladoznak.

Tokugawa Ieyasu a japan tortenelem egy viharos korszakat kovetoen beket teremtett az orszagban, es 1603-ban megalapitotta a Tokugawa-sogunatus rendszeret. Bokezuen tamogatta az ipart es a tudomanyokat, lefektetve ezzel az Edo korszak tobb mint 260 even keresztul tarto fejlodesenek es kulturajanak alapjait. 75 eves koraban hunyt el, 1616. aprilis 17-en, es rogton el is temettek a Kunozan hegyen. Vegakaratanak megfeleloen azonban egy evvel kesobb foldi maradvanyait atszallitottak mai helyukre. A szentelyben valo elhelyezese unnepelyes keretek kozott zajlott le, 1617. aprilis 17-en, fia, Tokugawa Hidetada, es mas meltosagok jelenleteben. A szentely csak utolag, 1645-ben kapta a Toshogu nevet, aminek szo szerinti jelentese: „Keleti Ragyogas/Megvilagito palotaja”. A Keleti Ragyogas alatt a sogun kamiva (istenne) magasztosult posztumusz letezeset ertik, amelyet Nikkoban a Keletet Beragyogo Istensegkent, Toushou Daigongen- kent tisztelnek.

A sogun sirja az 5 meter magas, arany, ezust es rez otvozetebol keszult pagoda (Gohoto) alatt van, melyet 1863-ban ontottek. A sir nem volt kinyitva, a temetes ota.
Teljesen korbekeritettek, egy gyonyoru bronz kapun lehetne bejutni, de ezt csak a szentely egyik epuletebol, a Haidenbol lehet megkozeliteni, oda pedig mi halandok nem juthatunk be. Az Inukimon kaput 1650-ben ontottek es allitolag egy darabbol all, csak az ajtok lettek kulon ontve. A pagoda elott ugyancsak ontvenybol egy-egy darumadar, teknos es komainu lathato.

A Futarasan szentely kozvetlenul a Toshogu mellett van, par percnyi setara. Joval idosebb, mint szomszedja, 782-ben alapitotta Shodo Shonin buddhista szerzetes, aki Nikkoba a buddhizmust bevezette. A Futarasan-szentelyt a harom szent hegy, a Nantai-hegy, Nyoho-hegy es Taro-hegy istensegeinek szentelte.
Az udvarra ingyen be lehet menni, a Haiden (imaterem) mellett balra levo fizetos reszen kert van szent fakkal, a Honden es tovabbi epuletek.
A lepcsok tetejen egy hatalmas szalmabol font karika volt. Ennek nagyon megorultem, mert mar regota szerettem volna kiprobalni. Ez a "Chinowa kuguri," egy osi nyari tisztulasi rituale, melynek lenyege a karikan valo atsetalas nyolcast formazva. Ez a folyamat megtisztit minden gonosz szellemtol es rossztol, ami rad ragadt az elso felevben es segit imadkozni jo egeszsegert az ev masodik felere. Utana ra kell irni a neved egy "hitogata"-ra (emberformaju papircetli) rafujni, hogy az osszes szerencsetlenseg ami rad leselkedik atkeruljon a papirra, aztan otthagyjuk a szentelyben vagy leusztatjuk egy folyon.

A szentely teruletetol egy kilometerre fekvo Shinkyo hid (Istenek hidja) is a Futarasanhoz tartozik es Yamanashi prefektura Kintaikyo es Saruhashi hidjaival egyutt, Japan harom legszebb hidjakent jelzik. A cinobervoros lakkal fedett hidat 1636-ban epitettek es nagyon sokaig csak a magas rangu emberek kelhettek at rajta. Ma 300 yenert lehet atsetalni rajta.

A Rinnoji templomra mar nem maradt eleg idonk, ezert kihagytuk. A templomok, muzeumok bezarnak 5-kor, 4:30-kor engedik be az utolso latogatokat. Japanban hamar besotetedik, nem olyan a nyar, mint otthon, hogy 9-kor meg vilagos van. Itt mar 7-kor lemegy a nap, igy a nappali programoknak vege.
Mar ugyis eldontottuk, hogy visszamegyunk osszel, azt mondjak akkor a legszebb Nikko. Ami most kimaradt, bepotoljuk es beszamolok rola.

A templomok terulten es egesz Nikkoban keves az angol kiiras, annyit tanacsolnek a Japanba utazoknak, hogy nagyon alaposan keszuljetek fel minden szukseges infoval, hogy igazan ertelmezni tudjak a kulturalis elmenyeket.

 

Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://yokohamabanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr7314100589

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása